КФН сменя модела „Мавродиев“ и се открива за медиите
Комисията ще се издържа само от надзорни такси, без да иска пари от бюджета
Комисията за финансов надзор (КФН) иска да промени практиката от управлението на предишния председател Стоян Мавродиев и ще бъде по-отворена институция. Това стана ясно от думите на новия председател Карина Караиванова, която се представи официално пред ресорните журналисти и разказа за свършеното през последните два месеца. "Готови сме за диалог. Тази среща е в израз на това желание", заяви тя.
По нейните думи през последните два месеца, откакто заема ръководния пост в комисията, се е работило по три основни теми. „По отношение на оценката на застрахователите и на пенсионните дружества, процесът вече е на такъв етап, че от наша гледна точка не би трябвало да поражда въпроси по отношение на резултатите, които ще бъдат известни до края на годината. Т.е. ние сме го стабилизирали“, каза Караиванова.
В началото на септември проверка на КФН установи злоупотреби от страна на одиторската компания "РСМ БЪЛГАРИЯ" ООД и я изключи от списъка на независимите външни одитори, които участват в мащабния преглед на активите на пенсионните фондове и застрахователите. Две седмици по-късно комисията обяви, че 24-те дружества, останали без проверяващ, вече са сключили договори с други одиторски компании.
В сряда, 5 октомври, КФН обеща да публикува окончателния списък на компаниите, които ще извършват описаната оценка. „Това е окончателен списък в резултат на сключени договори между съответните проверяващи и компаниите, които ще бъдат проверявани“, добави председателят.
Другата тема, по която е работено, е начинът на финансиране на КФН. „Разговорите ни с индустрията приключиха и те са готови да ни подкрепят в инициативата да се финансираме изцяло от надзорни такси, като така няма да разчитаме на субсидии от бюджета“, обясни Караиванова. По нейните думи комисията стартира законодателния процес, а окончателно идеята ще стане факт, когато мине пред Народното събрание.
И третата важна тема за Карина Караиванова е капиталовият пазар и неговото бъдещо развитие. Заради кризата индексите на БФБ се сринаха, а в годините на възстановяване те почти не помръднаха нагоре, за разлика от представянето на пазарите в Европа и региона.
„През изминалия месец на борсата има положителни събития, съживяване на пазара и резултатите са много добри, нещо което не е наблюдавано от две години“, каза Караиванова. По нейните думи през следващата седмица предстои да се случи нещо добро за борсата, но отказа да каже какво.