Казахстан – как се става инвестиционен магнит?
Страната е на челни места в класацията Doing Business, а средата привлича големи компании
Казахстан – огромна централноазиатска държава, която е известна на света най-вече с безкрайните си степи и конете. Може би някои си спомнят и преименуването през 2019 г. на столицата от Астана на Нурсултан. Това бе направено като почит към дългогодишния президент на страната Нурсултан Назарбаев, който изненадващо реши да напусне поста след близо три десетилетия на власт.
Наред с всеизвестните факти обаче се откроява и икономическият напредък на страната и по-специално – превръщането ѝ в привлекателна инвестиционна дестинация благодарение на реформи в жизненоважни сектори, като правосъдието и бизнес средата например.
Инвестиционният климат бе похвален и по време на четвъртата годишна кръгла маса за глобалните инвестиции Kazakhstan Global Investment Roundtable (KGIR 2021), посветена на 30-ата годишнина от независимостта на Казахстан.
В своята реч при откриването на форума министър на външните работи на Казахстан Мухтар Тлеуберди изтъкна, че за целия период на независимостта си страната е успяла да привлече капитал на стойност над 370 млрд. долара. Само на форумът са били подписани 31 търговски договорености на обща стойност над 2.2 милиарда долара, както и 6 нетърговски документа в сектори като агропромишления и минно-металургичния комплекс, машиностроене, здравеопазване, фармацевтика, енергетика и др, предават местните медии.
На събитието, което се проведе в хибриден формат, присъстваха над 1000 делегати – представители на чуждестранния бизнес, големи инвеститори и световни експерти от 50 страни по света, включително висшето ръководство на големи световни компании, като Goldbeck Solar, INOKS Capital, Chevron, ENI, Valmont Industries, Yildirim Group и др.
Днес уверено се насочваме към чист, иновативен и диверсифициран икономически модел. За тази цел предприемаме конкретни стъпки, при които цялостната подкрепа за инвеститорите се определя като един от националните приоритети“, отбеляза ръководителят на външнополитическия отдел.
А интересът на големите инвеститори изглежда логичен, предвид напредъка, който постига страната по отношение на инвестиционния климат. В последната класация Doing Business 2020 Казахстан е на 25-о място сред 190 държави по целия свят. За сравнение, България, която от 2007 г. е в европейския съюз, е на 61-во място. Още по-съществената разлика е, че докато нашата страна е пропаднала с 15 за последните 12 години, Казахстан се е издигнала с 25 места.
„За 20 години, откакто работим в страната, не сме видели казахстанско правителство да фалира. Това неминуемо дава допълнителна увереност на чуждестранните предприемачи. В Казахстан се спазват правата на чуждестранните инвеститори“, сподели по време на инвестиционния форум турският бизнесмен Хюсейн Арслан, председател на YDA Group. Компанията е инвестирала близо 2 млрд. долара предимно в сектора на здравеопазването.
Казахстан е отлична държава за чуждестранни инвестиции. Инфраструктура, телекомуникации, банков сектор и правна система са в отлично състояние, което ни кара да се чувстваме сигурно в Казахстан и респективно да инвестираме повече. Банковата система е значително по-добре развита спрямо тази в останалите централно азиатски държави", казва още Арслан.
Чуждестранните предприемачи инвестират и в приоритетни за Казахстан сектори, като нефт, логистика, здравеопазване, фармация.
„До голяма степен реализирането им се дължи на факта, че правителството реализира значителни отстъпки на инвеститорите. Също така се насочваме към развитие на селското стопанство. Казахстан е една от петте държави в света с най-висок потенциал за развитие на земеделието“, казва Меиржан Юсуп, председател на Kazakh invest.
Докладът Doing Busioness 2020 показва, че Казахстан се справя най-добре при регулациите, определящи доколко лесно се стартира бизнес в страната, доколко е защитена собствеността на инвеститорите и договорите.