Китай изненада с двуцифрен ръст на износа
Втората по големина икономика в света се отваря след строгите COVID блокирания и производството се съживява
Износът на Китай нарасна с двуцифрени темпове през май, разбивайки очакванията на анализаторите. Това е окуражаващ знак за втората по големина икономика в света, след като фабриките започнаха да работят отново и логистичните затруднения отслабват заради облекчаването на някои COVID ограничения в Шанхай.
Вносът също се увеличава – за първи път от три месеца –давайки глътка въздух на китайските политици, които се опитват да начертаят икономически път за излизане от шока от страна на предлагането, който разтърси световната търговия и финансовите пазари през последните месеци.
Все пак перспективите пред търговията на Китай остават заложници на глобалните рискове, включително високите цени на суровините, несигурността заради войната в Украйна и забавянето на търсенето отвън. Възстановяването на производството в други икономики и изместването на глобалните разходи от стоки към услуги също могат да повлияят на търсенето на китайски стоки, пише Reuters.
Изходящите пратки през май се увеличиха с 16.9% спрямо година по-рано, най-бързият ръст от януари тази година и повече от два пъти над очакванията на анализаторите за ръст от 8%. Износът нарасна с 3.9% през април.
Вносът, от друга страна, се е повишил с 4.1% през май спрямо година по-рано, което е първото увеличение от три месеца. Очакваше се те да нараснат с 2%.
През май логистиката и веригите на доставки бяха добре ремонтирани, така че от гледна точка на предлагането неблагоприятните фактори, които натежаха върху растежа на износа през април, бяха значително облекчени, което доведе до скок в растежа на годишна база миналия месец“, каза Джън Хоученг, директор на Изследователския институт за ценни книжа Yingda.
Джън добави, че вносът, въпреки че надминава прогнозите, все още отразява бавното вътрешно търсене.
Икономическата активност рязко се охлади през април, когато страната се бореше с най-тежката вълна на COVID-19 от 2020 г. Строгите мерки за блокиране, понякога прекомерно налагани от местните служебни лица, задръстиха магистрали и пристанища, блокираха работници и затвориха фабрики.
За да стабилизира ситуацията в една политически чувствителна година, Държавният съвет призова местните служители да съживят веригите на доставки, да възстановят икономическия растеж и да овладеят безработицата. Големите автомобилни производители успяха да увеличат производството през май, а капацитетът за обработка на товари в пристанищата и летищата се връща по-близо до нивото отпреди блокирането.
Производителят на електрически автомобили Tesla отвори отново фабриката си в Шанхай на 19 април след 22-дневно спиране и се върна към нивата на производство преди блокирането в края на май.
Пристанището в Шанхай, което работеше със силно намален капацитет през април, също обработва повече товари от миналия месец, като официалните данни показват, че дневният капацитет на контейнери в най-голямото пристанище в света се е върнал до 95.3% от нормалното ниво.
Официални и частни проучвания показват, че дейността на фабриките в Китай намалява с по-бавни темпове през май, тъй като COVID ограниченията в големите производствени центрове се облекчават, като оценката за поръчките за износ се подобрява.
Китай отчете търговски излишък от 78.76 млрд. долара миналия месец, спрямо прогнозата за излишък от 58 млрд. долара.
Кабинетът на Китай наскоро обяви пакет от 33 мерки, обхващащи фискална, финансова, инвестиционна и индустриална политики, въпреки че анализаторите казват, че официалната цел за БВП от около 5.5% за тази година ще бъде трудно постижима, без да се премахне стратегията за нулев COVID-19.
Централната банка през май намали своя референтен лихвен процент за ипотеки – второто намаление за тази година – тъй като Пекин се стреми да съживи болния жилищен сектор, за да подкрепи икономиката.
Брутният вътрешен продукт (БВП) за първото тримесечие нарасна с 4.8% спрямо година по-рано, но анализаторите очакват растежът през това тримесечие да понесе тежък удар поради блокирането в Шанхай, като някои икономисти предупреждават, че рискът от рецесия се увеличава.