Китайският апетит за газ расте и притеснява Европа
Търсенето на газ от Азия може да тласне цените обратно до неустойчивите нива, наблюдавани миналото лято
Доставките на газ в Европа могат да бъдат по-силно засегнати дори от пълното спиране на руските потоци, ако търсенето на газ в Китай тази година се окаже по-голямо от очакваното. Това показва последния доклад на Международната агенция по енергетика, публикуван днес.
Стойността на световната търговия с втечнен природен газ достигна най-високото си ниво за всички времена, удвоявайки се до 450 милиарда долара, въпреки ръста от 6% на търгуваните обеми в сравнение с 2021 г.
Европа беше основният двигател зад нарастването на търсенето на LNG с 63% ръст на товарите през миналата година.
Япония остава най-големият вносител на LNG в света, въпреки спада от 3% в притока на LNG през 2022 г.
МАЕ предупреждава, че въпреки че цените на природния газ паднаха през последните месеци след рязкото покачване през миналата година, тенденцията на падане на цените може да се промени през 2023 г., тъй като търсенето на LNG се повиши в Азия, особено в Китай.
Миналата година беше изключителна за световните газови пазари. Цените се връщат към управляеми нива, особено в Европа, където меката зима и намаляването на търсенето помогнаха за охлаждането на пазарите“, каза Кейсуке Садамори, директор на енергийните пазари и сигурност на МАЕ, цитиран в доклада.
Китай е „голямото неизвестно“
Въпреки че китайското търсене е „голямото неизвестно“, възходящият сценарий може да доведе до скок на вноса на втечнен природен газ (LNG) в страната до 35% през 2023 г., ако разходите спаднат още повече и икономиката ѝ се разшири бързо. Това би засилило глобалната конкуренция за горивото и може да тласне цените обратно до „неустойчивите“ нива, наблюдавани миналото лято, се казва в съобщението.
Китай отмени строгите ограничения на Covid, които ограничаваха търсенето ѝ на енергия миналата година и помогнаха на Европа да внесе рекордни количества LNG от целия свят. Заедно с енергоспестяващите мерки и меката зима покупките на втечнен природен газ позволиха на Европа да оцелее през отоплителния сезон с много по-ниски руски потоци и натиснаха цените на газа с повече от 80% от рекордно високи нива.
По-бързият икономически растеж в Китай тази година би трябвало да повиши нуждите му от гориво, но големите въпроси са дали това ще повиши покупките на газ до височините от предишни години.
Отразявайки несигурността относно търсенето на Китай, МАЕ заяви, че има разлика от 40 милиарда кубически метра между най-ниската и най-високата оценка на нетния внос на LNG на страната тази година. В горната граница на диапазона китайският внос ще нарасне доста над предишния връх през 2021 г., каза агенцията. Разликата в прогнозата е равна на около 8% от това, което Европа може да консумира тази година.
Този диапазон е по-голям от несигурността, свързана с потенциалната загуба на всички останали газопроводни потоци към Европа от Русия“, каза агенцията.
Засега общото потребление на газ в Китай се очаква да се възстанови с почти 7% през 2023 г., според МАЕ. Употребата в Европа спадна най-много през 2022 г. и може леко да намалее тази година. Представители на МАЕ и Европейския съюз предупредиха, че дисциплината на потреблението остава критична за континента, като се има предвид по-ниските доставки от Русия, нейният бивш най-голям доставчик.
Китай е голямата неизвестност през 2023 г. Ако глобалното търсене на втечнен природен газ се върне към нивата отпреди кризата, това само ще засили конкуренцията на световните пазари и неизбежно ще повиши цените отново“, допълва Садамори.
Според доклада, търсенето на втечнен природен газ в Китай може да нарасне с 10% тази година с премахването на ограниченията за COVID-19.
Това ще предизвика ожесточена конкуренция на международните пазари и може да доведе до връщане на цените към неустойчивите нива, наблюдавани миналото лято, което представлява безпокойство за европейските купувачи по-специално“, се казва в доклада.