Климатичните промени ще поставят в риск живота на 74% от хората до 2100 г.
Дори драстичните мерки за борба с климата няма да намалят броя на хората в риск спрямо сегашния им дял, сочи проучване
~ 2 мин.
Ново проучване на тема „Ntural Climate Change” установява, че горещите вълни, предизвикани от изменението на климата, в момента застрашават живота на 30% от световното население. Ако не се вземат мерки срещу глобалното затопляне още сега, авторите на доклада предсказват, че делът на застрашените от фатален край ще нарасне до 74% през 2100 г., пише Futurism.
В момента по 20 или дори повече дни ежегодно климатичните условия на планетата са отвъд нормалния праг за риск от смърт, който учените са установили. От този проблем са засегнати близо една трета от населението на Земята, за което може да се каже, че живее на места с влажност и температура на въздуха, които в поне 20 дни от годината са рискови за живота.
Прогнозите сочат, че до 2100 г. броят на застрашените хора ще се увеличи значително, ако се запазят същите темпове на изменение на климата. В тази връзка авторите на доклада призовават за по-агресивна битка с проблема.
Например ако парниковите газове се намалят драстично спрямо сегашните нива, делът на застрашените хора пак ще се е повишил, но ще е около 48%. Ако обаче не се вземат мерки, процентът ще скочи до 74 на сто. Неопределен брой от всички, подложени на риск, ще умрат вследствие на този проблем, като най-застрашени са възрастните хора и децата, които не получават адекватна грижа.
Промяна на курса
В световен мащаб все пак се наблюдават усилия за борба с изменения на климата в опит да се стопират непрестанните скоковете на живака. Кметовете на 85 американски града и частни компании като Bloomberg, Apple, Microsoft, Exxon-Mobil, Google, Morgan Stanley и Tesla поеха отговорност в рамките на Американския съюз за борба с изменението на климата към Парижкото споразумение.Техните действия идват да покажат, че много от лидерите в страната не подкрепят решението на администрацията на Тръмп да оттегли САЩ от международното споразумение.
Други страни по света като Китай и Индия потвърдиха ангажимента си към сделката, а Франция дори отправи покана към американските учени да продължат работата си в областта на битката с климатичните промени в рамките на нейната общност.
Дали тези уилия ще бъдат достатъчни, само времето ще покаже. Важно е да се обърне внимание на прогнозата в доклада, че дори драстичните действия за намаляване на парниковите газове, пак няма да са достатъчни за свиването на процента на застрашените от смърт хора.