Кодиращата машина Enigma продадена за $232 хил.
Останали са само няколко броя от легендарните немски устройства
Анонимен купувач придоби една от малкото останали кодиращи машини Енигма (Enigma) на търг, организиран от аукциона Sotheby’s. Сделката е на стойност 232 щатски долара – 2 пъти повече от първоначално очакваната цена, а продавач е „Европейски музеен фонд”.
Продаденият екземпляр е произведен през 1943 г. и има сериен номер A16422. Макар да са произведени повече от 100 хил. подобни машини, твърде малко от тях са останали непокътнати, тъй като германската армия е имала заповед да ги унищожава при отстъпление от окупираните територии.
Това обаче не е рекорд. На аукцион през април беше продаден друг екземпляр на уникалното кодиращо устройство за 269 хил. долара.
До известна степен Енигма е предвестник на появата на изчислителните машини, едно от първите приложения на които е било разбиването на кодове.
Използвайки легендарната кодираща машина, операторът набира съобщение, което впоследствие размества с помощта на 3, 4 или 5 назъбени ротора (взависимост от модификацията), а всеки от тях има 26 възможни позиции.
Получателят на съобщението трябва да знае точните настройки на роторите и самта машина, за да го декодира. Съществуват повече от 159 млн. млн. млн. (това не е правописна грешка) възможни конфигурации, а настройките се променят ежедневно. Именно затова нацистите са я смятали за непробиваема, непредполагайки че системата им е компрометирана.
И до днес се спори кои са „виновниците“ за разбиването на шифъра на най-известната кодираща машина. Според някои това са полски учени, според други основна роля има английският математик и учен Алън Тюринг.
Тюринг е конструирал и развил своя собствена машина, наречена Бомбата, която е била в състояние да разшифрова 84 хил. съобщения от Енигма месечно, или по 2 на всяка минута.
Излезлият през миналата година и награден с Оскар филм „Игра на кодове“, чийто централен персонаж е именно Тюринг, допълнително увеличи популярността и актуалността на Енигма, съответно и сумите на аукционите, където се предлагат малкото останали нейни екземпляри.