Военната машина на Путин тегли руската икономика, но за кратко
Според икономисти производството в областта на отбраната компенсира спадовете в другите индустрии. Това обаче може да се окаже временно
Разширяващите се военни действия на президента Владимир Путин в Украйна изглежда повишават руското промишлено производство, помагайки на икономиката му да надмине много от най-лошите прогнози на фона на западните санкции.
Тайното оръжие за това се намира в производството на т. нар. „завършени метални изделия“. В нея влизат както артикули, като прибори за хранене, така и оръжия, бомби и различни видове боеприпаси, които обхващат военната промишленост на страната. Според официалната статистика производството във въпросното перо скача с 30% на годишна база през юли след рязък спад през предходните месеци.
Отделна категория, наречена „други превозни средства и оборудване“, която освен велосипеди и подобни продукти, включва кораби, самолети и танкове, също е в разцвета си, предава Bloomberg.
Руското производство щеше да има значително по-лоши резултати, ако не беше войната“, заяви Татяна Орлова от Oxford Economics.
Този месец Москва претърпя драматични неуспехи, вследствие на северната контраофанзива на Украйна. Те още повече подклаждат усилията на Русия да мобилизира ресурси за това, което все повече изглежда като дълга война далеч след края на тази година.
Но икономическият подем, дължащ се на отбранителната индустрия, вероятно ще се окаже краткотраен, докато санкциите влошават руската военна машина, като я лишават от ключови компоненти и технологии. Конфликтът около доставките на енергия за Европа също заплашва да намали приходите, като Русия вече е спряла повечето от доставките на газ за основния си пазар и продава суровия петрол с голяма отстъпка.
Русия бързо изгради финансова защита, за да отклони шока за икономиката си след нахлуването в Украйна през февруари, но преместването на индустриалната база на военна основа отне повече време. През юли Путин подписа закон, който дава на правителството изключителен контрол върху бизнеса за подпомагане на армията, като ги принуждава, ако е необходимо, да насочат производството към военни нужди или да работят допълнително.
„Данните от юли потвърждават, че увеличаването на държавните поръчки, направени от военно-промишления комплекс, подкрепя производството на Русия“, каза още Орлова.
Статистиката за промишленото производство изглеждаше твърде обнадеждаваща, за да е истина през последните няколко месеца“, допълни тя.
Това показва, че Русия започва да се справя по-добре с осакатяващите последствия, причинени от санкциите. През май САЩ заявиха, че техният експортен контрол е спрял работата в два големи руски танкови завода.
Но последните местни доклади показват, че един от тях – „Уралвагонзавод“ - набира обороти. Хората, занимаващи се с отбранително производство там, преминаха на 12-часов работен ден и могат доброволно да работят на осемчасова смяна в събота.
Получаването на точна информация за икономиката стана по-трудно, след като правителството спря да публикува някои ключови статистически данни и вече не разкрива месечни цифри, които показват колко се харчи по различните бюджетни линии, включително отбрана.
На тъмно
Фабричното производство, което преди беше показател за представянето на икономиката като цяло, се сви минимално през юли, докато брутният вътрешен продукт се понижи с 4.3% на годишна база.
За разлика от тях, Центърът за макроикономически анализи и краткосрочни прогнози прегледа официалните данни, за да установи, че индустриалното производство е намаляло с 3.1% през юли спрямо година по-рано. Изследователите приписват разликата с по-оптимистичната цифра на статистическата агенция отчасти заради изключването на класифицирани елементи при изчисляването на продукцията.
Други измерители на руската индустрия също сигнализират за спад – от измерване на бизнес доверието в производството до индекс, съставен от Банката на Русия. Проучване на мениджърите по покупките от S&P Global показа, че производителите са преживели 6-месечен спад в производството, който приключи едва през август.
И все пак, официалните сезонно изгладени данни показаха, че фабричното производство не е увеличавало спада си от април насам и всъщност през юли е най-близо до миналогодишните нива.
Военните поръчки вероятно са допринесли за възстановяването на производството през юли, според Евгений Суворов, водещ руски икономист в CentroCredit Bank.
Наблюдава се и неочакван скок в строителството през същия месец, което изненада икономистите с ръст от повече от 6%, каза още той.
Скърцащата военна машина
И все пак, не е ясно дали Русия може да поддържа собствените си нужди, особено ако битките в Украйна се превърнат във война на изтощение. САЩ заявиха, че Русия вече е внесла ирански дронове и иска да купи милиони ракети и артилерийски снаряди от Северна Корея, които да използва срещу Украйна.
Бюджетът на Русия също е под напрежение. Янис Клуге, анализатор на руската икономика от Германския институт за международни въпроси и въпроси на сигурността в Берлин, изчислява, че разходите за отбрана през първите седем месеца на годината са били с около 20 млрд. долара по-високи, отколкото през същия период на 2021 г.
Високопоставен служител каза, че бюджетът за обществени поръчки за отбрана ще се увеличи с до 700 млрд. рубли (11 млрд. долара) тази година. През 2021 г. общите военни разходи на Русия достигнаха приблизително 65.9 млрд. долара. Правителството вече реализира и най-големия си месечен бюджетен дефицит от лятото на 2020 г., а излишъкът му рязко се сви през август.
Трудно е да се изчисли колко дълго военните разходи могат да поддържат индустриалния растеж, тъй като данните са затворени. Може да е година, може да е и повече“, каза Александра Осмоловская-Суслина, независим руски икономист.