Кога сме най-продуктивни?
Вижте кои дни и часове са най-успешни и полезни за нас
Трудът облагородява. Но за да бъдем максимално успешни е хубаво да знаем как е устроен нашият организъм. Представяме ви кратка статистика кога и с какви задачи е удачно да се захванем, спрямо различните часове на деня.
Най-доброто време от седмицата да се заемете с трудни задачи или такива, натрупани през изминалите дни, е между 10 и 11 часа в понеделник сутринта.
Според проучванията, ако не успеете да се справите със задълженията си до края на първия работен ден, шансът да изпълните всичко, включено в списъка, намалява драстично. А причината често бива липса на време, неорганизираност или просто отлагане на задачи, които човек чувства за неприятни.
Рано сутрин пък е времето, когато сме в най-добра кондиция и умът ни е способен да запомни и усвои повече информация от обикновено. Затова обаче се изисква подходящ режим и отпочииналост.
Между часовете 8 и 9 сутринта логическото ни мислене е най-силно. Тъкмо обратното, около обяд интелектуалните функции на мозъка рязко спадат. Освен на интензивната натовареност до момента, това се дължи и на мисълта за наближаващия обяд и заетостта на стомаха с обработката на храна.
В по-късните часове на деня работата до известна степен се занемарява, в следствие на настъпилата физическа или умствена умора.
За да сме максимално продуктивни в работата си, учените са установили, че оптималното работно време е 52 минути, след което трябва да има 17 минутна пауза. А дори и тя да бъде по-малка, е хубаво да разсеем мислите си от рутинните дейности.
Интересен е фактът, че при несвършена работа жените се чувстват стресирани, за разлика от мъжете. Имайки по-лежерен подход, те признават, че не се притесняват, дори ако задачите им се увеличават.