Кой колко гласа изгуби на изборите на 9 юни (инфографика)
Почти всички партии губят – очаквано при близо 700 хиляди по-малко гласували
Категоричните победители на предсрочните парламентарни избори в България на 9 юни са ГЕРБ-СДС, които водят с около 7 пункта преднина пред ДПС. Въпреки това дори партията на Бойко Борисов губи доста гласове. Формацията събира със 135 хиляди гласа по-малко спрямо предходния вот през април 2023 г., а отливът от партията от 2021 г. досега е красноречив – повече от 300 хиляди изгубени гласа.
Но това е малко в сравнение със спада при „Продължаваме промяната – Демократична България“, които след коалирането си с ГЕРБ и ДПС по време на кабинета "Денков" загубиха над 300 000 гласа.
„Продължаваме промяната“ се яви за първи път на избори през ноември 2021 г. и тогава двете формации – все още поотделно – получиха подкрепата на повече от 840 хиляди човека. Две години и половина по-късно подкрепата за двете формации, вече явяващи се заедно на изборите, се срива до малко под 308 хиляди гласа.
Отливът от ПП-ДБ подари второто място на ДПС. Партията, оглавена от санкционирания за корупция по закона „Магнитски“ Делян Пеевски, е сред малкото, които всъщност увеличават подкрепата си спрямо предходните избори – от 335 хиляди на 367 хиляди. Това основно се дължи на гласовете в страната, тъй като в чужбина подкрепата за Движението намалява с около 20 хиляди гласа. Като цяло обаче историята показва, че подкрепата на ДПС всъщност е най-стабилна.
Гласовете за „Възраждане“ също леко намаляват спрямо предходния вот, когато партията използваше предизборната си кампания за голяма акция срещу въвеждането на еврото в България и събираше подписи за провеждането на референдум. За малко повече от година „Възраждане“ са загубили около 60 хиляди гласа.
Тенденцията при БСП пък е най-ясна и последователна – след всеки парламентарен вот през последните три години партията, водена от Корнелия Нинова, губи гласове. Така на 9 юни тя падна до 151 гласа, докато през април 2021 г. можеше да се похвали с подкрепата на 480 хиляди души.
След дъното си от октомври 2022 г. сега „Има такъв народ“ са сред малкото политически играчи, които успяват да увеличат подкрепата за себе си, макар и скромно. Партията на Слави Трифонов добави около 25 хиляди гласа спрямо предишните парламентарни избори, но сривът им от лятото на 2021 г. досега продължава да е красноречив.
А изненадата „Величие“ събира близо 100 хиляди гласа. Партията не бе част от сметките на никоя социологическа агенция, но с нетрадиционна кампания в Tik Tok тя е последната партия, която намира място в парламента. Проучване на „Алфа рисърч“ сочи, че гласовете ѝ идват от гласували преди това за „Възраждане“ или други формации, които за времето си са били протестно ориентирани или нови.
Резултатите от Централната избирателна комисия показват, че на тези избори намаляват гласовете за „Не подкрепям никого“ – от близо 109 хиляди на предишния вот на 64 хиляди сега.
А спадът на гласовете при повечето партии е лесно обясним – избирателите на 9 юни бяха вероятно под 2 милиона (бел. р. – от ЦИК все още не са обявили окончателните данни за избирателната активност) и в сравнение с предишния вот това е с близо 700 хиляди гласа по-малко.