Колко време работим за един Биг Мак?
Паритетът на покупателната способност на МРЗ по света
Всяка година от 1986 г. насам се изготвя индексът Биг Мак, който измерва паритетът на покупателната способност на минималната работна заплата по света. Стойностите се използват за проверка на разликата в цените на еднаквите стоки в различните държави.
Минималната работна заплата не е универсален или точен измерител за стандарта на живот, който може да бъде постигнат с получените приходи от индивидите. Ако например МРЗ в България е 420 лв. или 210 евро, а тази в Полша е 430 евро, това не означава, че стандартът на живот на вторите служители в два пъти по-добър от този на българските им колеги.
Необходимо е да се вземат предвид фактори като разходите за живот в отделните държави. Паритетът на покупателната способност измерва какво количество от определени стоки могат да бъдат закупени с някакво количество от двете валути, като по този начин се дава относително обективна представа за действителния стандарт на живот в разглежданите страни.
Защо стоката, която се използва за мерило за покупателната способност е именно Биг Мак? Цената на хамбургера е универсална по целия свят. Изследването представя колко минути е необходимо на служител, който получава МРЗ, за да закупи 1 брой от него.
От изследването става ясно, че колкото по-голяма е една територията на картата на страните по паритета на покупателната способност на минималната работна заплата, толкова по-дълго трябва да работи един служител, за да си позволи хамбургер Big Mac, съответно толкова по-нисък стандарт на живот може да постигне с МРЗ в съответната страна, пише Econ.
18. Мексико – 280 минути
17. Турция – 232 минути
16. Русия – 171 минути
15. Индия (Ню Делхи) – 173 минути
14. Бразилия – 162 минути
13. Индонезия – 102 минути
12. Китай – 56 минути
11. Испания – 48 минути
10. Южна Корея – 46 минути
9. САЩ – 41 минути
8. Канада – 33 минути
7. Япония – 32 минути
6. Англия – 26 минути
5. Германия – 26 минути
4. Франция – 25 минути
3. Нидерландия – 24 минути
2. Австралия – 18 минути
1. Дания – 16 минути