Компанията, която предупреждава милиони японци за земетресения
Приложението за известия NERV се управлява от Gehirn, в която работят едва 13 служители на пълен работен ден
Когато земетресение с магнитуд 7.6 по скалата на Рихтер удари японския полуостров Ното на Нова година, милиони хора бяха предупредени от малка компания, която от години се представя на много по-високо ниво, отколкото предполагат ресурсите ѝ. Приложението за известия NERV се управлява от малка компания на име Gehirn с едва 13 служители на пълен работен ден, пише BBC.
Въпреки това предупрежденията ѝ за честите земетресения в Япония често са по-бързи от тези на официалните агенции и на държавната телевизия NHK. Профилът на NERV на японски език в X има 2.2 милиона последователи, а други 35 хил. го използват на английски. Нейното приложение, пуснато през септември 2019 г., има над 4 млн. изтегляния от Apple Store и Google Play. Тя е създадена през 2010 г. като профил от 19-годишния тогава Дайки Ишимори.
X е много популярна платформа в Япония и е предпочитана за информация, свързана с природни бедствия, особено след земетресението и цунамито от 2011 г. Освен че предлага информация в реално време за земетресения, цунамита и вулканични изригвания, NERV също така предоставя актуална информация за екстремни метеорологични събития, като тайфуни, наводнения и силни снеговалежи. Профилът събира и туитва данни от редица агенции, които следят природни бедствия, като често пуска информацията по-бързо от тях.
Дайки Ишимори казва, че приложението NERV е силно повлияно от хитовата аниме поредица Neon Genesis Evangelion, действието в която се развива в постапокалиптичен свят, след като половината от населението на земята е унищожено. Името на профила "агенция за специални услуги NERV" е препратка към организацията в поредицата, която издава предупреждения за заплахи за човечеството.
Създадох NERV като пародиен профил, защото тогава Twitter набираше популярност. Профилът започна като мое програмистко хоби да пускам автоматизирани туитове за предупреждения за времето, използвайки данни на Японскатата метеорологична агенция", заяви Дайки Ишимори.
Тогава профилът има едва около 300 последователи. След това обаче през 2011 г. удря най-силното земетресения в историята на Япония. То е известно най-вече с това, че предизвика цунами, което доведе до ядрена авария във Фукушима, но трусът също така отнема живота на много хора в родния град на Дайки Ишимори, а именно Ишинимаки в североизточната част на страната. Тогава в продължение на четири дни Ишимори не може да се свърже със семейството си.
"Ако трябва да съм честен, мислех, че са починали", спомня си той.
Впоследствие установява, че най-близките му роднини са живи, но една от лелите му е починала.
Осъзнах, че трябва да разполагаме с други начини, а не само с телевизия и радио, за да предаваме информация за природни бедствия", казва Ишимори, като твърди, че телевизията става безполезна при спиране на електрозахранването.
Той започва да поства за земетресения, а с всяко следващо природно бедствие профилът добавя стотици хиляди нови последователи. Направени наскоро промени в платформата X обаче оказват ефект върху NERV по време на земетресението на Нова година. Миналата година X започва да таксува потребителите за достъп до нейния приложно-програмен интерфейс (API), който свърза X с външни системи и прави възможни автоматичните постове в платформата.
Приложно-програмният интерфейс на платформата преди това е безплатен, но сега дава право само на до 1 500 безплатни автоматични постове на месец. Gehirn е абонирана за базовия план, който позволява по 100 поста на ден срещу 100 долара на месец. Когато изпраща предупрежденията за земетресение и цунами на 1 януари, NERV изглежда е достигнала този лимит и насърчава последователите да изтеглят нейното приложението.
Няколко часа по-късно X регистрира профилите ѝ на японски и английски език като "обществено полезни", което разрешава проблема. NERV обаче вече е започнала да търси други начини, освен платформата, през 2019 г., когато профилът ѝ е блокиран в продължение на няколко часа по време на земетресение.
Ако използваме платформите на други хора, техните правила може внезапно да се променят, така че решихме да се фокусираме върху наша собствена платформа", казва Ишимори.
Той твърди, че мисията му винаги е била "да направи Япония по-безопасно място", а не да печели пари, допълвайки, че си е поставил за цел да направи приложението NERV колкото се може по-достъпно, в това число за хора с увреждания.
Ишимори обаче признава, че с разрастването на приложението компанията му трябва да генерира постъпления. През 2020 г. тя пуска платен абонамент на име "клуб на поддръжниците", за да може да покрива разходите си, които в момента възлизат на около 120 млн. йени (829 200 долара) годишно.
Все още сме далече от това да изкарваме пари. Колкото повече финансиране получаваме, толкова повече информация купуваме, затова сме все още на червено", обясни Ишимори, допълвайки, че около една трета от текущите разходи се финансират от поддръжници.
Дайкии Ишимори казва, че продължава да бъде мотивиран да развива приложението, защото още го преследва вината, че не е успял да помогне на леля си през 2011 г.
"Знаем, че ще има друго голямо земетресение и голямо цунами. Моята мисия е да разреша достъпността до нашата информация за бедствия дотогава", заключи той.