Конфликтът между Тайван и Китай застрашава производството на чипове
Прекъсването на доставките от Тайпе може да парализира производството на ключово оборудване, което ще засегне почти всички по света
Тайван има огромна роля за целия свят, тъй като гарантира навременното доставяне на своите авангардни технологични устройства - от лаптопи до модерни оръжия. Самоуправляващият се демократичен остров - с население от 24 млн. души - е световен лидер в предлагането на полупроводникови чипове, но заради нарастващото напрежението между Тайпе и Пекин, съдбата на тази индустрия се превъръща в глобален проблем, пише CNN Business.
Редица експерти предупреждават, че всяко прекъсване на доставките на чипове от Тайван, може да парализира производството на ключово оборудване, което ще засегне почти всички по света. През последните месеци островът е изправен пред нарастваща военна агресия от страна на Китай. В отговор Тайван засили собствената си военна подготовка и отпусна рекордни средства за отбрана тази година.
Уникалните тайвански чипове
Усъвършенстваните чипове, произвеждани в Тайван, са незаменима част от всичко - от смартфони до перални машини.
“Ако възникне конфликт в Тайванския проток, това ще бъде пагубно не само за Тайван, не само за Китай, но и за САЩ, ЕС и всички останали“, каза Рой Лий, зам.-изпълнителен директор на Chung-hua, институция за икономически изследвания.
Хаосът в глобалното производство на автомобили, предизвикан от свързания с пандемията недостиг на чипове през последната година, дава представа за това колко може да се влоши ситуацията.
Ако Тайван спре да доставя чипове за други продукти, тогава вероятно ще трябва да чакате 6 месеца за автомобил и над 12 месеца за нов мобилен телефон, или дори повече за лаптоп”, допълни той.
"Свещената планина" на Тайван
Една тайванска компания - по-специално Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) - е най-големият договорен производител на чипове в света и играе критично важна роля в производството на продукти, проектирани от технологични компании като Apple, Qualcomm и Nvidia. С пазарна капитализация от близо 500 млрд. долара, TSMC е една от най-ценните полупроводникови компании в Азия и представлява 90% от световното чип производтво, посочва Reuters в неотдавнашен доклад, цитирайки оценки на индустрията.
Тайванският полупроводников гигант – наричан още "свещена планина" - е толкова важна корпорация за острова, че нейните служители могат да кандидатстват за освобождаване от обучение на военни резервисти, дори ако бъдат призвани”, заяви тайванското Министерството на отбраната.
Свръхнапредналите полупроводникови чипове - като тези, произведени от TSMC - са трудни за производство, поради високата цена на изработка и необходимото ниво на знания, което означава, че голяма част от продукцията е концентрирана в ръцете на шепа доставчици.
Глобалната полупроводникова индустрия вече е подложена на натиск поради нарастващия недостиг на доставки. Много технологични компании съобщават за забавяне при осигуряването на чипове за техните производствени дейности. Това прави Тайван още по-важен, особено след като Съединените щати и Китай участват в ожесточено съперничество за разработването на технологии на бъдещето, като изкуствен интелект и 5G.
Ако Тайван падне в ръцете на комунистическата власт на Пекин, западните държави биха могли потенциално да загубят достъп до ценните полупроводникови чипове на острова.
Нарастващите опасения
Нахлуването на Русия в Украйна засили опасенията относно риска Китай да увеличи военната си сила срещу Тайван. Комунистическото ръководство в Пекин отдавна твърди, че островът е китайска територия, въпреки че никога не го е управлявал.
През последните месеци Китай засили военния си натиск върху Тайван, като изпрати рекорден брой бойни самолети близо до него миналия октомври. Китайският президент Си Дзинпин отказа да изключи използването на сила за постигането на това, което той нарече "обединение на националността".
Но докато се правят сравнения между Киев и Тайпе, тайванското правителство многократно подчертава стратегическата роля на своята полупроводникова индустрия.
Тайван и Украйна са фундаментално различни по отношение на геополитиката, географията и значението за международните вериги на доставки“, каза президентът Цай Инг-Вен, като осъди инвазията на Русия в Украйна.
Миналият месец Тайван обяви, че е започнал да налага икономически санкции срещу Русия. Властите заявиха, че големите тайвански производители на чипове, които представляват повече от половината от световната полупроводникова продукция, са се ангажирали да спазват този ход.
Попитан за разликите между Тайван и Украйна, Дж. Майкъл Коул, базиран в Тайпе старши сътрудник от Global Institute Taiwan, каза, че незаменимата роля на острова в глобалните вериги за доставки променя начина, по който международната общност ще изчислява своя отговор на заплахата, или инвазията срещу Тайван.
Новите предизвикателства
Докато ролята на Тайван като водещ полупроводников център може да е незаменима за света в момента, експертите смятат, че има предизвикателства пред острова, за да успее да запази предимството си.
Глобалният недостиг на чипове вече накара много страни да предприемат стъпки, за да прекъснат зависимостта си от Тайван. Миналата седмица Сенатът на САЩ прие план от 52 млрд. долара за инвестиране в изследванията, проектирането и производството на полупроводникови чипове. Най-големият производител на чипове в Китай пък - Semiconductor Manufacturing International Corp (SMIC) - се ангажира да инвестира 5 млрд. долара в допълнителен капацитет тази година.
„В момента Китай, САЩ и Европейският съюз преследват т.нар. полупроводникови технологии от следващо поколение“, каза Рой Лий.
Разбираме, че новите предизвикателствата идват и трябва да запазим лидерството си в полупроводниците чрез изследвания и разработки, и най-важното – да култивираме квалифицирани таланти, които подкрепят успеха на Тайван“, добави той.
В отговор на предизвикателствата, Тайван наскоро отдели 300 млн. долара за програми за дипломиране, насочени към чип индустрията, за обучение на следващото поколение инженери по полупроводници. Миналият месец държавата прие и ново законодателство, което изисква тези, които работят на ключови технологични позиции, да търсят разрешение от властите, преди да посетят континентален Китай.
Докато дискусиите за бъдещето на Тайван нарастват, Рой Лий вярва, че най-добрият начин да се запази безопасността на острова, е чрез захранване на комбинация от военна и икономическа сила.
„Тази сила идва не само от военната сила, но и от икономическата сила”, заключи той.