Подкаст | Конкурираме се с най-големите в света: Как „Кодкий“ порасна с европрограмите
За да се мери със своите конкуренти по света, старозагорското дружество се насочва към европейските проекти
Нено Нанев, управител на „Кодкий Tекнолоджис“:
Модернизация на технологиите, по-висока скорост на производство и конкурентоспособност, съпоставима с най-големите в света. Накратко това са ползите за старозагорската компания „Кодкий Tекнолоджис“ от изпълнение на европроекти. Последният е финансиран по Оперативна програма „Иновации и конкурентоспособност“ с над 430 хил. евро. Проектът има за цел да подобри производствения капацитет на фирмата.
„Кодкий Tекнолоджис“ е фирма, специализирана основно в производството и продажбата на цифрово-програмно кодирани заключващи системи по швейцарски лиценз. Тя е семейна фирма и единствената в сектора у нас, която е изцяло българска, без международно участие.
Ние заключваме цялата енергийна система на страната – като започнеш от АЕЦ „Козлодуй“ през местните ВЕЦ-ове, до финалния клиент – електромерното табло на къщата или апартамента“, разказа Нено Нанев, управител на компанията, в подкаста "Преход на възможностите" на Economic.bg.
Уникалността на системата, която разработва българската фирма, позволява изграждането на различен вид мастър системи и това е тяхната специалност – нещото, което ги отличава от много други компании.
Системите, които изграждаме, са персонализирани и осигуряват контрол на достъпа на точния човек в точната точка. Ако разделим София на три кръга, съответно човек от единия кръг не може да отиде да отвори врата в друг кръг“.
Това е възможно благодарение на специална кодировка, която се заключва в ключа и ключалката.
За да се мери със своите конкуренти по света обаче, дружеството се обръща към европейските проекти, печели ги и вече е изпълнило успешно няколко.
Макар и нови, машините на „Кодкий Tекнолоджис“ работят два пъти по-бавно от най-актуалните технологии, тъй като секторът се разраства с изключително темпо. Но благодарение на европейските средства фирмата успява да обновява технологичния си капацитет, влизайки в графата високотехнологични предприятия.
С времето забелязахме, че това е нещото, което ти дава конкурентоспособност на фона на нашия и на европейския пазар“, обяснява Нанев.
Европрограмите са в основата на израстването на нашата фирма и ѝ позволява да е конкурентоспособна на фирми, които са в пъти по-големи от нас, казва управителят. Той допълва, че в България има много прекрасни примери за подобен тип предприятия.
„Кодкий“ продава продукцията си в цял свят, като основен пазар е Европа, но напоследък голям интерес има и от Близкия Изток.
Какви са обаче пропуските в европрограмите, как средствата от Брюксел да се насочват правилно и колко голям е проблемът с липсата на кадри и обучението им, чуйте в поредния епизод на подкаста "Преход на възможностите".
Съфинансирано от Европейския съюз. Изразените възгледи и мнения обаче принадлежат изцяло на техния(ите) автор(и) и не отразяват непременно възгледите и мненията на Европейския съюз или на Европейската комисия. За тях не носи отговорност нито Европейският съюз, нито Европейската комисия.