Край Перник заработи голям хибриден проект с ФЕЦ и батерия
Пореден голям хибриден проект с фотоволтаична централа (ФЕЦ) и батерия беше открит в България. Става въпрос за Solaris Park в Перник, който включва ФЕЦ с мощност 32 MWp и съоръжение за съхранение на електроенергия с капацитет 61 MWh.
Проектът е изграден върху старо депо за индустриални отпадъци на местното стоманодобивно предприятие. Там сега са разположени 30 BESS контейнера и 56 889 соларни панела. Напрежението, на което е присъединена централата, е 20 kV. Работата на централата ще спести 16 хил. тона въглеродни емисии годишно.
ФЕЦ Перник може да захрани с енергия 10 200 домакинства (при средна годишна консумация на едно домакинство от 3.272 MWh).
Инвеститор в проекта е „Соларис Холдинг“ – съвместно дружество между българо-германската Sunotec и основните акционери в „Еврохолд България“.
Стойността на инвестицията е около 37 млн. евро, каза пред Economic.bg Калоян Величков, изпълнителен директор на Sunotec. Тя е финансирана от банка ДСК и немската Varengold. Изплащането на инвестицията в соларната част трябва да се случи за 15 години, а за батерията срокът е 7 – 9 години.
За реализирането на електроенергията от проекта ще отговаря „Електрохолд Трейд“.
Централата все още няма подписан PPA договор. Батерията ще се използва и за балансиращи услуги към ЕСО, както и за оптимизиране на балансите на фотоволтаичната централа.
Въпреки че в момента стартира схемата по Плана за възстановяване за финансиране на батерии, инвеститорите решават, че няма да дочакат мярката.
В енергетиката всеки загубен ден се отразява негативно в бъдеще, каза Кирил Бошов, председател на Управителния съвет на „Еврохолд“.
Това е първият, но не и последният проект на съвместното дружество Solaris Holding. До края на годината предстои откриването на още един подобен хибриден проект в Ихтиман.
„Инвестирането в такъв тип проекти е част от стратегията на голямата група „Еврохолд“ за навлизане в производствения сектор. Това ще ни позволи по-добре да затворим естествената верига на доставки – от производство през пренос на електрическа енергия, търговия на едро и доставка до краен клиент“, каза на церемонията по откриването Владимир Дичев, главен търговски директор на „Електрохолд България“.
Той допълни, че с този проект значително се увеличава размерът на генериращите мощности в портфолиото на „Електрохолд“.
Такива проекти дават възможност на компанията да предложи на клиентите зелена енергия на фиксирана цена за дълъг период“, коментира още Дичев.
Важността на проекта за града бе откроена и от кмета на Перник Станислав Владимиров. По думите му такива съоръжения привличат инвеститори, а местната власт има амбиция да изгради голяма индустриална зона близо до парка.