Край с надеждите за голям добив на природен газ край Ловеч
Българската държава прогнозираше, че до 2020 г. добивът от находището „Койнаре” ще достигне 800 млн. куб. м
Едно от най-обещаващите находища на газ през първите години на управление на Бойко Борисов, когато се говореше, че страната ни дори може да се превърне в износител, спира да се разработва. Става въпрос за находището „Койнаре”, край Червен бряг, в което влизат участъците „Девенци“, „Борован“, „Враняк“ и „Садовец“.
С решение на Министерски съвет от вчера, 3 октомври, договорът с „Дайрект петролеум“, собственост на канадската Trans Atlantic, ще бъде прекратен предсрочно по взаимно съгласие.
В прессъобщението на МС се казва, че концесионерът мотивира искането си за прекратяване на договора с технически и икономически причини – спадане на налягането и все по-затруднено осъществяване на постоянен дебит, което води до невъзможност да реализира икономическия модел на концесията.
Върху старта на разработването му преди 10 години се основаваха и прогнозите за скок на дела на местния добив на България до 25 – 30%, което обаче така и не се случи.
Договорът бе сключен през февруари 2013 г. и тогава компанията получи 35-годишна концесия с условието, че добиваният газ ще се продава на обществения доставчик „Булгаргаз“ на 35% по-ниска цена от руския.
Очакванията бяха първоначално от находището да се изтеглят количества, които да задоволят 10% от потреблението на газ в страната. Това са 200 – 300 млн. куб. метра годишно, а амбициите бяха до 2020 г. добивът да достигне 800 млн. куб. м, което да задоволи до 30% от нуждите на газ в България.
Според одобреното от Министерството на околната среда и водите (МОСВ) инвестиционно предложение очакваните ресурси бяха до 36 млрд. куб. метра газ, но е проучен изцяло само блок „А-Ловеч” с прогнозиран ресурс от 13.7 млрд. куб. м. Очакваните максимални ресурси на другите блокове са около 22 млрд. куб. м (по предварителни данни).
В годините обаче от находището се извършва ограничен промишлен добив на кондензат, който се продава на промишлените предприятия в страната и не успява да покрива дори малка част от местните нужди на газ, както се очакваше след гръмкото политическо говорене.
За терена „Девенци“ има геоложко откритие и на шистов газ, но неговият добив е забранен в България.
И макар до 2019 г. находището да влиза в 10-годишните планове на „Булгартрансгаз“ с прогноза, че делът на местния добив да се повиши във връзка със засилените работи по проучване на местни залежи, амбициите не се сбъдват. Българският газ, който да задоволява дори малка част от консумацията у нас, остава същият мит, какъвто беше и преди десет години.