КРИБ е противник на сивата икономика
Ще се борим докрай с нелоялната конкуренция
„КРИБ е голям противник на сивата икономика, винаги през годините сме се борили срещу нея. В нашата организация членуват много компании от големия, малкия и средния бизнес. В КРИБ не само не допускаме, но и няма фирми, които са в сивия сектор. Нещо повече – отхвърляме кандидатурите на компании, които имат общо със сивия бизнес. Ако наш член си позволи да направи нещо, което не намираме за нормално и морално, дори и да не е незаконно, ще бъдем безкомпромисни”.
Това заяви председателят на Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България (КРИБ) Кирил Домусчиев по време на среща от кампанията „Бизнес на светло за по-добро бъдеще”, предаде репортер на Economic.bg.
Той категорично изтъкна позицията на ръководената от него организация в борбата срещу сивата икономика. „КРИБ е обединител на светлия, национално отговорен бизнес и не можем да бъдем толерантни към сивата икономика, която създава нелоялната конкуренция. Тя е вредна не само за бизнес климата у нас, но и за обществото ни”.
Домусчиев отбеляза сериозния дял на сивата икономика, който надхвърля 30% и ни поставя на първите места в ЕС в подобна негативна класация. „Няма значение дали сме на първо или второ място по този показател. Това е една много лоша цифра, която потвърждават и официалните анализи”, подчерта той.
Председателят на КРИБ акцентира върху активното участие на бизнеса и синдикатите в осъществяването на контрола и борбата срещу сивата икономика. „Сериозните компании много внимателно избираме доставчиците, партньорите, изпълнителите и подизпълнителите си и никога не бихме се спрели на контрагент, който е в сивия сектор. Не работим с такива, които укриват данъци, не плащат социални осигуровки в пълния им размер и всякакви други дейности, свързани с нелоялната конкуренция.”
Той изрази увереност в ползотворните резултати от кампанията. „Надявам се след тази кампания и всички препоръки, които ще получат управляващите, да бъдат извършени такива поправки и промени, така че този процент да се редуцира през следващите 3 г. до средноевропейски норми.”