КРИБ поиска от кабинета сериозни реформи
Сега не е моментът да се \"клати\" правителството, заяви Кирил Домусчиев
Най-голямата работодателската организация у нас – Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България (КРИБ) изказа своята подкрепа към изпълнителната власт, но се обяви за задълбочени реформи в икономиката.
Това стана ясно след среща на КРИБ и правителството, предаде репортер на Economic.bg. На нея са присъствали премиерът Бойко Борисов, вицепремиерите Томислав Дончев и Румяна Бъчварова, министърът на финансите Владислав Горанов, на енергетиката Теменужка Петкова, както и членовете на Управителния съвет на работодателската организация.
„Подкрепяме кабинета Борисов, те извършиха доста реформи и дадоха стабилност за правенето на бизнес в България. Обещахме си да се виждаме всеки месец и да коментираме важни теми за бизнеса и държавата”, заяви председателят на КРИБ Кирил Домусчиев.
Обстановката около България е доста взривоопасна, рисковете за страната ни са големи, особено заради бежанската вълна. Не е сега моментът всеки да дърпа чергата към себе си, да клати кабинета, да се създават какви ли не интриги. В такъв момент трябва да сме единни като нация, обясни Домусчиев.
Бизнесът и правителството са обсъждали реформите в енергетиката – цените на ел. енергията, таксата задължения към обществото. Според КРИБ последната води до негативни последици за индустрията – спад на износа, по-малко производство, свиване на инвестициите и т.н. Това пречи на конкурентоспособността на българската икономика. Обсъждана е Наредба за облекчаване на тежестта върху енергоинтензивните индустрии. Говорено е за реформи в държавните енергийни предприятия.
„Има нужда от реформа в правосъдието, видно е, че българската правосъдна система не работи. Необходима е реформа и в сектор Сигурност”, заяви бизнесменът.
„Необходима е и реформа в образованието. Почти във всички индустрии имаме недостиг на кадри”, обясни Домусчиев.
В електронното управление все още няма достатъчни резултати, бизнесът настоява за максимално бързо въвеждане на електронна идентификация, която ще стимулира процеса по предоставяне на електронни услуги и ще намали административната тежест както за гражданите, така и за фирмите.
„Някои казват, че реформите са недостатъчни. Но поне ги има, лошата реформа е по-добра от никаква”, отбеляза Домусчиев.