Колапсът на FTX върна криптото години назад: Какво предстои?
Доверието е разклатено, а заразата заплашва да застигне и други играчи. Трансформацията изглежда неизбежна
Колапсът на FTX – криптоборсата, която до неотдавна се оценяваше на 32 милиарда долара – разби доверието на инвеститорите в криптовалутите. Основателят ѝ Сам Банкман-Фрийд бе арестуван и обвинен в дигитални измами, измами с ценни книжа и пране на пари. А пазарните играчи се опитват да преценят степента на щетите промените за индустрията през идните години.
FTX е платформа, която свързва купувачи и продавачи на цифрови валути като биткойн. Оказа се обаче, че компанията е злоупотребила с клиентски акаунти, като е прониквала в такива и е използвала средства от тях , за да прави рискови сделки чрез дъщерната си фирма Alameda Research.
Това е изключително разочароващо за инвеститорите или още по-опустошително за инвеститорите“, каза пред Reuters Луиз Абът, партньор в адвокатската кантора Keystone Law, специализирана във възстановяването на криптоактиви и измамите.
Ясно е, че драмата с FTX може радикално да промени криптоиндустрията през идните години. Ето как:
Регулиране
Колапсът на компанията се очаква да накара властите да действат. Криптоиндустрията все още е до голяма степен нерегулирана, което означава, че инвеститорите нямат същите защити, които биха имали, ако насочат средствата си в лицензирана банка или брокер.
Сега това може да се промени. Правителствата в САЩ, Европейския съюз и Обединеното кралство предприемат стъпки за прочистване на пазара.
Регламентът относно пазарите на криптоактиви (MiCa) на ЕС за момента е най-изчерпателната регулаторна рамка. Той има за цел да намали рисковете за потребителите, които купуват криптовалута, като натовари борсите с отговорности, ако загубят активите на инвеститорите.
До влизането в сила на документа обаче има поне 12 месеца, а според Абът от Keystone Lawе важно регулаторите да действат бързо.
Хората трябва да видят, че се предприемат стъпки за регулирането му (на пазара). И мисля, че ако можем да предложим някаква регулация, ще изградим доверие“, каза тя. „Ако няма регулация, инвеститорите остават без тази защита, от която се нуждаят.“
Сагата от последните месеци върна приемането и разгръщането на криптоактивите с „една или две години“, според Евгени Гаевой, основател и главен изпълнителен директор на създателя на криптопазара Wintermute.
„Всички сривове тази година, ако погледнете Celsius, Three Arrows, FTX сега – всички тези момчета изнесоха най-лошото и от двата свята, защото не бяха напълно децентрализирани и също не бяха правилно централизирани“, каза той.
За Кевин де Патул, главен изпълнителен директор на създателя на криптопазара Wintermute, най-големият урок от фалита на FTX е, че „не можете да имате пълна централизация и липса на надзор“.
Ние се развиваме към свят, в който ще има както централизация, така и децентрализация“, коментира той. „Когато имате централизация, трябва да имате подходящ надзор и подходящ баланс на силите.“
Консолидация
Много нови компании и проекти се появиха през годините след криптозимата през 2018 г. и FTX е една от тях. Сега очакванията са, че през идните години ще останат по-малко фирми, а и монети.
Заразата от случилото се с FTX вече се разпространява. Криптокредиторът BlockFi, който по-рано потърси финансова помощ от компанията на Банкман-Фрийд, изпадна в несъстоятелност. А вниманието вече се насочва към други фирми за търговия и кредитиране, като Gemini и Genesis.
„Предизвикателството за цялото пространство, когато мислите за заразата, е, че FTX и Alameda бяха изключително активни инвеститори в това пространство“, отбеляза Питър Смит, главен изпълнителен директор на Blockchain.com.
Фондация Near, която стои зад блокчейн мрежа, наречена Near, бе сред фирмите, които взеха инвестиции от FTX. Марик Фламент, главен изпълнителен директор на компанията, каза, че тя е имала ограничена експозиция на FTX – въпреки че сривът все още е „изненада и шок“.
Не мисля, че доминото е напълно паднало“, каза Фламент, според когото „много проекти всъщност няма да имат средствата и следователно ресурсите, за да продължат и да се развиват.“
Междувременно, след като FTX се срина, нараснаха страховете относно финансовото състояние на други големи криптоборси. От началото на 2020 г. около 900 000 биткойна са изтрити от борсите, според данни на CryptoQuant.
Binance, най-голямата борса в света, е изправена пред въпроси относно резервите, които държи, за да поддържа средствата на клиентите. Компанията регистрира милиарди долари изходящи потоци през миналата седмица.
В момента няма причина за притеснение, че Binance е изправена пред риск от фалит. Но и тя, и играчи като Coinbase са изправени пред мрачна пазарна обстановка на фона на намаляващи обеми на търговия и салда по сметки.
Експертите смятат, че криптоборсие все пак ще продължат да играят роля – въпреки че оцеляването им ще се определя от това колко сериозно приемат управлението на риска и регулирането.
Ще има борси, които правят нещата по правилния начин и които ще оцелеят“, каза Абът.
Що се отнася до монетите – биткойн, като най-дълго съществуващата цифрова
валута, може да е в по-добра позиция от по-малките си конкуренти.
„Моят залог би бил, че биткойн и DeFi [децентрализирано финансиране] са отделени от останалата част от криптото и всъщност започват да имат собствен живот“, каза Гаевой от Wintermute пред CNBC.
Иновации
Въпреки депресивното състояние на криптопазарите и тежестта, която понесоха върху инвеститорите, индустрията на цифровите активи вероятно ще се задържи.
Поддръжниците на „Web3“, хипотетичен базиран на блокчейн интернет, очакват криптозимата през 2022 г. да проправи пътя за по-иновативни приложения на технологията, вместо спекулативните употреби, с които крипто се свързва днес. Фламент коментира тенденцията компанията да създават подразделения за цифрови иновации или за иновации в метавселена“.
Те разбират, че технологията е тук. Няма да изчезне.“
NFT (незаменими токени, които проследяват собствеността върху уникални виртуални елементи в блокчейна) могат да променят взаимоотношенията на потребителите, като намерят приложение в игри и различни видове събития.
Дигиталните активи ще бъдат все по-голяма част от живота ни, независимо дали става въпрос за колекционерска стойност, билет, идентичност“, каза пред CNBC Иън Роджърс, директор във фирмата за криптопортфейли Ledger.
„Идентичността може да бъде членство ... [хора], използващи притежавани от тях NFT, за да получат достъп до конкретно събитие или нещо подобно.“
Но за мнозина все още има бариера пред използването на тези технологии. „Трудно е да създавате портфейли и да съхранявате ключове и да преминавате през различни платформи“, отбеляза Кордел Робин-Кокър, главен изпълнителен директор на фирмата за мобилни игри Carry1st.
Той сравни Web3 днес с интернет в началото на 90-те години. „Беше тромаво. Имахте dial-up връзка, отнемаше четири минути, за да влезете, оригиналните уеб браузъри не бяха много интуитивни“, каза той. „Но с течение на времето компаниите изграждат по-плавни интерфейси.“