Кристалина Георгиева остава начело на МВФ
Бордът на фонда гласува доверие на българката в скандала със Световната банка
Изпълнителният съвет на Международния валутен фонд изрази в понеделник пълното си доверие към управляващия директор Кристалина Георгиева. Тази подкрепа идва, след като Съветът прегледа твърденията, че тя е притискала служители на Световната банка да променят данните в класацията Doing Business в полза на Китай.
Но министърът на финансите на САЩ Джанет Йелън уведоми Георгиева, че тя ще следи отблизо работата на МВФ и ще оценява всички нови факти или констатации. Тя призова за проактивни стъпки за укрепване на целостта и достоверността на данните в МВФ.
24-членният борд на фонда и Министерството на финансите направиха отделни продължителни изявления след едноседмичните маратонски срещи относно действията на Георгиева като главен изпълнителен директор на Световната банка, което постави под въпрос нейното продължаващо ръководство на МВФ.
Георгиева, български икономист и първият човек от развиваща се страна, оглавил фонда, категорично отрече твърденията. Тя приветства одобрението на борда в отделно свое изявление и каза, че е доволна, че членовете му са се съгласили, че обвиненията срещу нея са неоснователни.
„Това очевидно беше труден епизод за мен лично“, каза тя. „Искам обаче да изразя своята непреклонна подкрепа за независимостта и почтеността на институции като Световната банка и МВФ; и моето уважение към всички, ангажирани със защитата на ценностите, на които са основани тези организации.“
Георгиева беше спечелила подкрепата на Франция и други европейски правителства миналата седмица, но представители на САЩ и Япония настояха за по-задълбочен преглед на твърденията, според източници, запознати с въпроса.
Казусът с оставането на Георгиева начело на МВФ дойде след разследване на адвокатската кантора WilmerHale по поръчка на борда на Световната банка относно нередности в данните във вече спряната класация Doing Business. Фирмата се твърди, че Георгиева и други висши служители са упражнявали „неправомерен натиск“ върху банковия персонал, за да направят промени и да повишат класирането на Китай в доклада за 2018 г., точно когато банката е търсила подкрепата на Пекин за голямо увеличение на капитала.
Георгиева категорично отрече обвиненията.
Бордът на МВФ заяви, че информацията, представена по време на прегледа, която включва срещи с адвокати на WilmerHale и Георгиева, не е доказала категорично, че тя е злоупотребявала с положението си.
Европейските правителства поискаха бързо разрешаване на казуса, преди годишните срещи на МВФ и Световната банка тази седмица, където Георгиева и президентът на СБ Дейвид Малпас водят дискусии за глобалното възстановяване от пандемията, облекчаване на дълга и усилия за бързи ваксинации.
Съединените щати и Япония, двете най-големи държави акционери на фонда, предупредиха срещу преждевременно потвърждаване на доверието в лидера на МВФ, каза един от източниците на Reuters.
Йелън разговаря с Георгиева в понеделник за „сериозните въпроси“, повдигнати от разследването, и подчерта ангажимента ѝ "да запази почтеността и доверието на Световната банка и МВФ“, се казва в изявление на Министерството на финансите.
Докато докладът „повдига легитимни въпроси и опасения“, Министерството на финансите заяви, че е съгласно с други членове на борда, че „липсват допълнителни преки доказателства по отношение на ролята на изпълнителния директор, няма основание за промяна в ръководството на МВФ“.
Йелън каза на Георгиева, че докладът на WilmerHale показва необходимостта акционерите да бъдат бдителни в защитата на почтеността на двете институции и добави, че МВФ трябва да поднови ангажимента си за спазване на прозрачността и защитата на сигнализиращите.
Без значение кой е виновен за променените данни, настоящият и бившият персонал от двете институции твърдят, че скандалът е нарушил репутацията им на изследователи, повдигайки критични въпроси дали тази работа е подложена на влияние от страна-членка.
Malpass отказа в понеделник да коментира процеса на МВФ, но заяви, че Световната банка работи за подобряване на целостта на своите изследвания, включително чрез повишаване на главния си икономист Кармен Райнхарт, за да бъде част от 10-членния екип на висшия мениджмънт на банката.