Къде ултрабогатите китайци спасяват парите си?
Свръхбогатото население на Китай – хората с нетна стойност на активите от най-малко 30 милиона долара – се очаква да се увеличи с почти 50% след няколко години, според прогнози в скорошен доклад за богатството на Knight Frank.
Във време, когато китайската икономика е изправена пред затруднения и растежът се забавя, къде са китайските свръхбогати, чийто брой се очаква да нарасне до 144 897 до 2028 г. от 98 551 през 2023 г.?
Настоящата инвестиционна посока на богатите китайци е „консервативна“, като средствата им се вливат в международни активи на фона на закъсалата китайска икономика, влачена от обсаден имотен сектор, разказват мениджъри на богатството пред CNBC.
Пазарът на имоти от висок клас в страната обаче остава предпочитано място, където свръхбогатите да „паркират“ парите си.
Луксозни недвижими имоти
Има забележимо увеличение на транзакциите в сектора на луксозните недвижими имоти в Шанхай“, каза Джеймс Макдоналд, ръководител на отдела за проучване на Китай в глобалната фирма за недвижими имоти Savills.
Той приписва тази тенденция на скорошното облекчаване на политиката от страна на правителството.
Китай смекчи няколко ограничения върху закупуването на имоти, което доведе до изграждане на нови имоти от висок клас в централните локации, като се справи с нарасналото търсене, добави той.
През май правителството намали броя на годините, в които хората трябва да плащат данъци в Шанхай, преди да могат да закупят имот – от пет на три. Коефициентите на авансово плащане за купувачи на първи имот също са намалени на 20% от 30%.
Луксозните резиденции, особено в Шанхай, са добра инвестиция за местни хора с висока нетна стойност и богати семейства през последните години поради техния недостиг, каза Сам Сие, ръководител на проучванията на CBRE в Китай.
Според данни, предоставени от Сие, обемът на транзакциите към новопостроени жилища на цена от минимум 2.75 милиона долара за брой е нараснал с 38% на годишна база през първото тримесечие на 2024 г. Сие отбеляза, че 40% от тези купувачи са местни жители на Шанхай.
Луксозни проекти, като Arbor в богатия търговски район на Шанхай, The Bund Garden в Greentown и Шанхайската арка във финансовия район Lujiazui, са разпродадени веднага след стартирането, каза Кристин Ли, ръководител на Азиатско-тихоокеанския изследователски отдел на Knight Frank. Въпреки това пазарът на луксозни недвижими имоти в Китай все още е концентриран предимно в основните райони на градовете от първо ниво.
В сегашния пейзаж луксозните жилища в Шанхай представляват ценни активи за запазване на богатство и ликвидност, особено за хора със свръхвисока нетна стойност“, каза Стивън Пау, главен инвестиционен директор в Hefeng Family Office.
Други местни инвестиционни класове, като по-широкия пазар на имоти и котираните в Китай акции, не са толкова популярни сред ултрабогатите, казаха експерти пред CNBC.
Задгранични активи
Китайските клиенти традиционно притежават много недвижими имоти и акции на вътрешния пазар“, каза Ник Ксиао, главен изпълнителен директор на базирания в Хонконг многофамилен офис Hywin International.
Но тези богати китайски инвеститори започнаха да прегръщат нарастваща и по-разнообразна гама от класове активи, включително валути, частни кредити, частен капитал, съкровищни ценни книжа на САЩ и акции на развитите пазари, каза Сяо пред CNBC.
На много китайски клиенти акциите в САЩ и Япония предлагат участие в сектори с висок растеж и светски тенденции, които няма да се обърнат в близко бъдеще“, каза той.
Държавните ценни книжа на САЩ им помагат да заключат исторически висока доходност, а глобалният частен капитал осигурява ниво на диверсификация в допълнение към експозицията на публичния пазар.
По подобен начин Пау отбеляза, че потокът от пари в международни активи от богати китайци се отразява в увеличаване на разпределенията чрез квалифицирани местни институционални инвеститори и квалифицирано местно командитно партньорство. QDII е схема, която позволява на финансовите институции да инвестират в ценни книжа извън Китай. QDLP е програма, която позволява местните юани да бъдат конвертирани в чуждестранни валути за инвестиции в чужбина.
Това е в съответствие с общата тенденция на инвеститорите“, каза Пау, добавяйки, че богатите китайци са консервативни поради несигурността в местната икономика, както и по-широката геополитическа среда.
Пау отбеляза, че богатите китайци се насочват към запазване на капитала и по-високодоходни, нискорискови продукти, като американски държавни облигации, особено след като са преживели загуби в недвижими имоти и местни акции.
„Това контрастира с по-диверсифицирания инвестиционен подход на богатите хора в други части на света, които често са склонни да разпределят средства във взаимни фондове и портфейли с множество активи“, каза той.
В сравнение с техните глобални партньори, богатите китайски инвеститори разполагат със своето богатство, разпръснато в твърде много банки и брокери, без консолидиран преглед за измерване на ефективността, подчерта Сяо
Някои китайски клиенти се имат проблем да изберат от безбройните стратегии за хедж фондове в международното пространство поради липса на умения“, каза той.