КЗК отново одобри експанзията на Vivacom в Северна България
Основните конкуренти пуснаха позиции относно решението на регулатора, с което изразяват „безпокойство“
Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) одобри експанзията на Vivacom в Северна България. Регулаторът разреши повторно на телекома да придобие няколко ключови компании в региона, които да разширят присъствието му. Става въпрос за „Нетуоркс-България“ ЕООД, „ТВН Дистрибуция България“ ЕООД и „Телко Инфраструктури“ ЕООД, които са 100% собственост на частното лице Свилен Максимов.
Антимонополният орган одобри сделките още през юли 2021 г., но конкурентът Yettel обжалва решението и съдът го анулира в началото на тази година.
Това принуди КЗК да започне „задълбочено проучване“ върху сделките не просто поотделно, а в контекста на цялостния ефект от всички тях взети заедно. Това продължи близо половин година и резултатът отново е одобрение на сделките.
Освен повторната зелена светлина за дружествата на Свилен Максимов, КЗК одобри и покупката на „Телнет“, която доставя интернет и телевизия в над 110 населени места в областите Велико Търново, Русе и Габрово. Одобрението за нея се забави, тъй като Комисията временно бе спряла проучването на сделката заради висящите съдебни спорове по другите.
Сега решението на КЗК отново може да бъде обжалвано пред съда.
Какво видя Комисията в сделките?
Всички придобивани предприятия предоставят поотделно и в пакет услугите "платена телевизия на дребно" и "фиксиран достъп до интернет" общо на територията на Велико Търново, Габрово, Русе, Ловеч, Монтана, Разград, Шумен, Силистра, Търговище, Варна, Добрич, Плевен и София.
От проучването си Комисията прави извод, че на пазарите за местен интернет, градска мрежа (MAN), платена телевизия и радио разпространение има участници с пазарни дялове, които са сравними или по-високи от тези на Vivacom, като тази пазарна ситуация няма да се промени в резултат на въпросните сделки.
Според КЗК основен дял на всички засегнати пазари имат трима конкуренти, които са в състояние да оказват натиск върху търговското поведение един спрямо друг.
Следователно, никое от предприятията не е в състояние да действа независимо от останалите оператори на съответните пазари“, посочва КЗК.
Експертите в регулатора посочват, че потребителите лесно могат да сравнят предлаганите от конкурентите продукти, което стимулира последните да предложат аналогичен продукт при сходни условия.
Предвид горното може да се приеме, че в резултат на планираните сделки новата обединена група няма да има нито способност, нито стимул за ограничаване на ефективната конкуренция на вертикално засегнатите пазари“, коментира КЗК.
С поглъщането на „Телнет“ Vivacom ще бъде най-големият доставчик на национално ниво на територията на областите Велико Търново, Габрово и Русе.
Какво мислят конкурентите?
Една след друга компаниите майки на двамата основни конкуренти на Vivacom – Yettel и A1 – пуснаха позиции относно решението на КЗК, с които изразяват своето „безпокойство“. Те са изразили притеснението си относно сделките и в рамките на проучването на регулатора, но той не е видял в позициите им повод за евентуално нарушаване на конкуренцията.
Сега компаниите майки на двата телекома в България – PPF Telecom Group (Yettel) и А1 (А1) – отново изразяват недоволството си от решението на КЗК. PPF Telecom Group посочва, че това „ще подкопае конкуренцията на телекомуникационния пазар в България и така ще доведе до създаването на доминиращ играч в ущърб на потребителите“. Според компанията одобрението противоречи на приетите европейски норми и практики и ще доведе до огромна концентрация на пазарен дял и власт в ръцете на Vivacom и нейния краен собственик – United Group, който притежава и редица медии в България, сред които и Нова телевизия.
От А1 пък посочват, че още едно евентуално придобиване „би позволило на Vivacom да придобие над 60% от пазара на разпространение на телевизионни програми и близо 40% от пазара на интернет. Подобна консолидация не само ще ограничи конкуренцията, но не работи в най-добрия интерес на обществото като цяло“.