Лихвите при бързите кредити достигат до 300%
Много от фирмите заобикалят закона, твърди експерт
При бързите кредити лихвите достигат 200-300
%. Ако ни трябва по-голям заем, е най-добре да го вземем от банка, където те са
7-8%. Това каза кредитният експерт Тихомир Тошев пред БНТ.
Той посъветва бързите заеми да се вземат в малки суми до 200-300 лева и да се връщат в максимално кратък срок, тъй като сумата се оскъпява много бързо. „Такъв кредит трябва да се взема 2 седмици до заплата“, посочи Тошев. По думите му никога не трябва да се тегли повече от един бърз кредит.
„Много от фирмите за даване на бързи кредити заобикалят закона. Промените в законодателството преди две години, които наложиха някои ограничения на дейността на фирмите, отпускащи бързи кредити, се оказват недостатъчни“, коментира Тошев. Според него въвеждането на таван на оскъпяването на бързите кредити например не е проработило, тъй като фирмите са намерили много начини, с които да заобиколят изискването за максимално оскъпяване. Той даде за пример таксата "поръчител", която не влиза в изчисляването на годишния процент на разходите по кредита и така тихомълком го оскъпява.
„Ако бързите кредити се дават по правилата - обясняват се всички плюсове и минуси, те много често са полезен продукт. Подобни продукти има в почти всички европейски държави. В България обаче има много злоупотреби, а фирмите, които отпускат такива заеми, не дават пълната информация на клиентите си относно лихвите, правилата на обслужване, наказателните такси и като цяло всички клаузи по договорите“, поясни експертът. Подобни продукти има в почти всички европейски държави. В България обаче има много злоупотреби, а фирмите, които отпускат такива заеми, не дават пълната информация на клиентите си относно лихвите
Неговите наблюдения сочат, че до бързите
кредити прибягват най-често хората с ниски доходи у нас, а в същото време те са
много скъпи - годишното оскъпяване е между 200 и 400%.
Експертът подчерта, че при вземане на бърз кредит
е много важно да се запознаем със срока и наказателните лихви. Важно е да проверим
дали фирмата има лиценз от БНБ да упражнява дейност по даване на бързи заеми и
ако има, тя не би трябвало да ни накара да търпим жестоки финансови загуби. Ако
изпаднем обаче в ситуация, в която сме измамени, е задължително да потърсим
правна помощ, допълва Тошев.