Манолова иска да се забрани колектори да събират неплатени сметки
Често клиентът е осъден, без да има право да се защити, смята омбудсманът
~ 2 мин.
Да се забрани на компаниите, предоставящи обществени услуги, да ползват колекторски фирми за събиране на вземанията си. Това ще предложи омбудсманът Мая Манолова с промени в закона, обяви самата тя пред Нова тв тази сутрин. Мярката ще обхване топлофикационните и ВиК дружества, енергоразпределенията, мобилните оператори.
„Проблемът е, че когато един дълг излезе от доставчик на обществени услуги и отиде при колектор, той нараства в пъти, и то заради лошите практики, които осъществяват колекторските фирми. Те си начисляват основно юрисконсултски и адвокатски възнаграждения, които са в размер на по няколко стотин лева в зависимост от основното задължение", каза Манолова. Тя даде за пример задължение към мобилен оператор от 2006 г. в размер на 5 лева, което не е изискано по надлежния ред, но абонатът вече има да плаща над 130 лева, заради различните такси при колекторската компания.
Напоследък забелязвам следната практика – поникнали са като гъби арбитражни съдилища, които в практиката си обикновено защитават кредитора. А когато казуса мине през арбитражен съд без надлежно уведомление на длъжника, човекът на практика не може да направи възражение за това, че е платил, или че сумата не е правилно изчислена, или че е изтекла погасителната давност. И в крайна сметка той е осъден, без да може да се защити. Това е на ръба на закона, категорична е омбудсманът Мая Манолова.
„Истинският проблем е тоталното неуважение, пренебрегване и нагло отношение от страна на монополните дружества”, добави тя. Според нея компаниите за обществени услуги имат достатъчно капацитет и кадри, които да се занимават със събирането на вземанията си, без да прибягват до услугите на външни колекторски фирми.
„Вчера внесох жалба в Конституционния съд, с която искам да бъдат отменени текстовете от Закона за акцизите и данъчните складове, които поставят в по-неблагоприятен режим собствениците на малки обекти за дестилация от големите винпроми. И това е за нарушаването на правата на малките, третирането им по различен, неблагоприятен начин в сравнение с големите”, заяви тя и попита с какво е по-различна работата на малките казанджийници от тази на големите винпроми. Ще ги атакувам заради това, че е нарушен принципа Конституцията за създаване на еднакви правни условия на производители, които извършват еднаква или сходна дейност. По нищо не се различава дейността на малките от големите производители и не трябва малките да бъдат санкционирани без ясни мотиви, категорична бе Мая Манолова.