Мария Габриел търси в науката отговори на климатичните рискове
ЕК увеличава усилията в научните изследвания с програмата „Хоризонт Европа“
~ 2 мин.
Отговорът на рисковете от климатичните промени се съдържат в най-новите научни познания и новаторски изследвания. Такова мнение изрази българският еврокомисар с ресор иновации, научните изследвания, образование, култура и младеж Мария Габриел по време на Световния икономически форум в Давос, който тази година е посветен именно на свързаните климата заплахи.
„Като предоставяме на нашите умове и таланти научна свобода, те ни помагат да се справим с големите предизвикателства отдолу-нагоре. Изменението на климата е едно от тях. Европейският съвет за научни изследвания доказва това с безброй проекти, насочени към редица аспекти на изменението на климата – от неговите движещи фактори и въздействия до смекчаване и адаптиране", заяви Мария Габриел.
На пресконференция заедно с председателя на Европейския съвет за научни изследвания Мауро Ферари, Мария Габриел очерта действията и амбициите на Европейската комисия за промяна на европейския изследователски пейзаж чрез още по-силна роля на научноизследователския съвет.
Габриел изтъкна, че връзката между учени, изследователи, политици и общество трябва да промени своя курс към по-силно и тясно сътрудничество. „Имаме нови възможности, защото образованието вече е в един ресор с научните изследвания и иновациите. Без младите хора, учителите, институтите, университетите, обществото ни няма как да се справи с предизвикателствата“, заяви българският еврокомисар и очерта трите важни елемента в новата програма „Хоризонт Европа“.
На първо място са мисиите, четири от които са пряко свързани с борбата с климатичните промени. Вторият елемент е Европейският иновационен съвет – фабриката на ЕС за т.нар. еднорози, предоставящ подкрепа от идеята до създаването на продукта и откриването на нови пазари, включително за МСП и стартъпи. Трети важен елемент е Европейският институт за иновации и технологии, помагащ на предприятия, образователни и научноизследователски институции да работят заедно.
„Когато образованието, науката и бизнесът работят заедно в една посока, когато търсят общи решения, това е най-солидната база да имаме увереност, че ще се справим с глобално предизвикателство като климатичните промени. Силата на европейския подход е в мисълта за хората, работните места, перспективите пред регионите – тя трябва да остане водеща в действията ни. Имаме още много работа", заключи Мария Габриел.
С вече финансирани над 9000 изследователи, съветът се превърна във водеща световна организация за най-високо финансиране по процент на подкрепени научни доклади. Освен това 7 от финансираните от съвета спечелиха Нобелова награда. Последната беше само преди няколко месеца – Питър Радклиф спечели наградата за медицина за откритието за приспособимостта на човешките клетки към среда с ниско съдържание на кислород, което може да помогне за лечение на рак, анемия и други.