Мартина Стронг: Е-управлението гарантира прозрачност и откритост
Икономическият министър определи е-управлението като стратегически приоритет за бизнеса и държавата
~ 2 мин.
„Въвеждането на е-управление би имало ключово значение за икономическото развитие на България“, убедена е Мартина Стронг, съветник на посолството на САЩ в България. Според нея това ще гарантира прозрачност и откритост на работата на правителството.
Това заяви тя по време на форума “Електронно управление, електронни обществени поръчки, електронно здравеопазване”, организиран от Американската търговска камара в България (AmCham) и Търговската служба при посолството на САЩ у нас.
“Електронното управление е стратегически приоритет, а инвестициите в електронното управление са фактор за икономически растеж и възможност производството ни да стане конкурентоспособно”, заяви министърът на икономиката Емил Караниколов при откриването на форума.
Дигиталната трансформация не е просто преобразуване на административни процеси в електронни, а цялостен подход и смяна на модела на административно обслужване. Това смята Росен Желязков, председател на Държавната агенция “Електронно управление”.
“Ние имаме пътна карта, координиращ орган, финансово обезпечаване. Трябва да създадем ясни правила и да осигурим равни права при участието в процесите. Очакваме индустрията да е наш партньор, наш коректив и да е убедена, че нашите усилия по осигуряване на прозрачни процеси ще дадат резултат”, заяви още Желязков.
На форума бе отделено специално внимание на електронните обществени поръчки. В тази връзка председателят на ВАС Георги Колев заяви, че ключовата стъпка за въвеждането на електронните поръчки е изграждането на електронните системи в КЗК и АОП и интегрирането им с тази на ВАС.
Във връзка с извеждането на е-управлението като основен приоритет на правителството, д-р Красимира Чемишанска, президент на AmCham, допълни, че за България е от изключително значение номинацията на Мария Габриел за еврокомисар с ресор Дигитализация. Кандидатурата ѝ се очаква скоро да бъде одобрена от ЕП официално.
По думите на Чемишанска членовете на Американската търговска камара в България са готови да си партнират с местните институции, още повече предвид факта, че сред стратегическите цели на камарата са постигането на устойчива бизнес среда, подобряване на инвестиционния климат и качеството на живот в страната.