Масовата електрификация изисква $600 милиарда инвестиции годишно
Електропреносните мрежи в световен мащаб трябва да бъдат удвоени, за да понесат нарастващото потребление
Електроснабдителната мрежа може да се превърне в най-голямата пречка за прехода към нулеви нетни емисии, предупреждава Международната агенция по енергетика (МАЕ). Тази „червена лампа“ се базира на прогнозата за търсенето на електричество и нарастващия обем проекти за възобновяема енергия, които чакат разрешения, предава специализираният сайт ESGnews.bg.
Новото проучване сочи, че до 2050 г. ще са необходими двойно по-големи мрежи в световен мащаб, като те трябва да достигнат 166.4 млн. км.
Електрификация на всичко
Световната икономика пренасочва традиционни сектори към електроенергията, за да прекрати използването на въглища и да ограничи употребата на останали изкопаеми горива до минимум. Увеличеното търсене на енергия в следващите години, идващо най-вече от електрическата мобилност, декарбонизацията на отоплението и производството на водород, ще изисква масово разширяване на мрежите.
Целта пред всичко това е да се елиминират нетните емисии на парниковите газове, така че глобалното затопляне да се ограничи до 1.5 градуса по Целзий до 2100 г.
Първият доклад на международната агенция Electricity Grids and Secure Energy Transitions изчислява, че глобалната електропреносна мрежа ще трябва да се увеличи със 116% – до 166.4 млн. км до 2050 г.
Само до 2040 г. ще трябва да се добавят или обновят 80 млн. км, което е дължината на настоящите мрежи в световен мащаб. Това е колкото 2000 обиколки на Земята, изчисляват още от Агенцията.
Огромни инвестиции
За разширяване на мрежите ще са необходими годишни инвестиции от 600 млрд. долара до края на десетилетието, става ясно още от доклада. Авторите на проучването са на мнение, че огромните инвестиции във възобновяеми проекти ще изискват модернизирането на съществуващите мрежи, както и изграждането на нови, с които да те да се свържат.
Това се налага, тъй като част от новите проекти, като фотоволтаични проекти в пустинята и офшорни вятърни турбини в морето, се намират далеч от големите центрове на потребление, например градове и индустриални зони.
В момента свързването си към електропреносните мрежи очакват десет пъти повече вятърни и фотоволтаични проекти, отколкото въведените в експлоатация през цялата 2022 г.
Инвестициите във възобновяеми енергийни източници отчитат двойно увеличение спрямо 2010 г., докато в същото време вложенията в разширяването на мрежата остават на нива от около 300 млрд. долара на година. От МАЕ са на мнение, че тази сума следва да се удвои до 600 млрд. долара годишно.
Препоръките в доклада включват разширяването и укрепването на мрежовите връзки в рамките на държавите, както и между отделните страни и региони, за да могат те да са по-устойчиви и да могат да поемат по-добре нарастващите дялове на слънчева и вятърна енергия.