Масово българите нито спестяват, нито инвестират
Близо една трета от българите оценяват личния си стандарт на живот като нисък
Българите не инвестират парите си, масово не спестяват и не мислят дългосрочно за подобряване на стандарта си на живот. Така за пореден път се демонстрира ниската им финансова култура – този път в последното проучване на социологическата агенция „Тренд“ по поръчка на Finance Academy.
Резултатите показват, че цели 90% от българите не инвестират парите си, докато едва 7% го правят. Това отрежда България на едно от последните места в границите на Европейския съюз.
Анкетата показва също така, че цели 73% не спестяват, а хората, които успяват да заделят пари, са около една пета от населението.
84% от българите разчитат само на доходи от заплата или пенсия.
Близо една трета от българите оценяват личния си стандарт на живот като по-скоро нисък, а малко над половината българи го определят като среден. Очакванията на близо 40% от същите са качеството на живота им да остане непроменен, докато около една трета прогнозират той да се подобри.
Българите все още остават скептични относно онлайн банкирането и цели 55% казват, че не го използват, а две трети отказват да използват изцяло дигитални пари вместо кеш.
Проучването сочи, че само 7% от анкетираните вярват, че повишаване на данъците ще повиши качеството им на живот, докато цели 73% не виждат връзка между повишаването на данъците и на стандарта на живот.
Новото проучване на „Тренд“ затвърждава ниската финансова култура на българите. Само преди няколко месеца годишното проучване на Евробарометър показа, че българите масово не разполагат с пари за „черни дни“, като с това картината в България доста се различава от средноевропейската.