Между Северна Македония и Черна Гора: Къде се класира България по иновации?
Само една страна от ЕС се нарежда на по-лоша позиция в европейския Innovation index 2024
Амбициозни изказвания за превръщането на България в иновационен хъб в Югоизточна Европа се тиражират от година от управляващите, още повече откакто се обособи и специално министерство, посветено да работи за тази цел. Резултатите обаче не вдъхват особени надежди.
Според европейския Innovation Index за 2024 г. България едва отлепва в развитието си през последните осем години. Към днешна дата се нарежда на 33-о място от класирани общо 39 държави – точно между Северна Македония (34) и Черна Гора (32). От членовете на ЕС пък има само един, намиращ се на по-ниска позиция – Румъния (36).
България е нововъзникващ иноватор с резултат 46% от средното за ЕС през 2024 г.“, пише в анализа.
Със своите 50.6 пункта България има резултат, който е под средното дори за групата на нововъзникващите иноватори. А резултатите ѝ се увеличават по-слабо от тези на ЕС, които от 2017 г. насам бележат повишение от 10 пр. пункта. За същия период България е увеличила своя резултат от 47.9, или с по-малко от 3 пр. пункта.
Силно подобрение от 2017 г. насам България бележи по отношение на заетостта в иновативни предприятия, увеличаващия се дял на чуждестранните докторанти и доброто проникване на широколентовия интернет достъп.
Как изглежда класацията в Innovation Index 2024
В дъното на класацията е Молдова, изпреварена от Украйна и Босна и Херцеговина. В другия край, на върха е Швейцария, която не е част от ЕС, следвана от Дания, Швеция, Финландия и Нидерландия, също попадащи в групата на иновационните лидери.
По-широкият анализ, включващ други европейски държави и избрани глобални конкуренти, очертава доста динамичен международен пейзаж. Южна Корея остава най-иновативният глобален конкурент през 2024 г., докато Китай изпреварва Япония и постепенно намалява разликата с ЕС.
Лидерите в областта на иновациите се отличават с добре развити научноизследователски системи и са силни в областта на цифровизацията. Сред умерените иноватори пък се наблюдава развито сътрудничество в областта на R&D, докато нововъзникващите – независимо от положителната траектория, която следват – все още изостават като цяло.
Донякъде обяснимо, страните от различните групи си приличат и по географско разположение. Лидерите и повечето Силни иноватори се намират предимно в Северна и Западна Европа, а много от Умерените и Нововъзникващите – в Южна и Източна Европа.