Мислещите хора и машини
Д-р инж. Светлин Пенков създава център на предприемачи и учени, амбицирани да поставят България на световната карта в разработването на изкуствен интелект
В България има широко поле за изява чрез развитието на науката и бизнеса и създаването на високотехнологични разработки. Това твърди инж. Светлин Пенков, доктор по роботика и изкуствен интелект от Единбургския университет и собственик на компанията Sciro Research. През лятото на миналата година той се завърна от Великобритания и бързо учреди клъстер "Изкуствен интелект", като привлече специалисти и компании, готови да градят мост между научното познание и практиката и имащи амбицията да се справят със сложни технологични предизвикателства. Работейки в Лондон за стартъпа FiveAI, предприемчивият българин се убеждава, че не финансирането, а хората правят компанията. И сега замисълът му е първоначално малки екипи с висока експертиза и с неголеми разходи да постигат значим напредък в развитието на изкуствения интелект.
Фокус
В момента Sciro Research работи върху няколко проекта. По единия от тях петима създават концепция за визуализация и дебъгване на невронните мрежи. Усилията са насочени към създаването на софтуерен модул, който ще позволи още по време на самата разработка за машинно самообучение грешките да се намират и отстраняват. Този инструмент ще е полезен за всички инженери и учени, насочили търсения в сферата на изкуствения интелект. Към такъв продукт има силен интерес и се очаква до лятото на 2020 г. да е готова първата му версия. Други петима работят върху проект за автоматизиране на дейта центрове, като разработката ще повлияе върху организацията на работата и надеждността им.
На високи обороти
Най-добрите професионалисти бързо биват засмукани от технологичните гиганти и по този начин се създава вакуум на таланти и ноу-хау. В България обаче има способни млади хора и ако те бъдат правилно насочени, за около година и половина биха могли да стигнат високо ниво на компетентност. Групата, сформирала се около Светлин Пенков, привлече обратно в родината доказали се навън професионалисти. Тя остава отворена и за други специалисти на световно ниво, които имат желание тук да постигнат бърз пробив в технологиите. Ако пък започнат да получават подкрепа, тогава проектите още по-лесно ще успяват.
Плюсове
Предимство на България е, че някои неща са ставали по-бавно, което позволява да бъдат прескочени грешките, допускани при създаването на изкуствения интелект. Тук разработчиците може да се фокусират върху идеи, за които е нужно повече време, докато изкристализират в нов продукт или научен метод. Огромен плюс са по-ниските разходи, а и конкуренцията не е толкова сериозна, обобщава д-р Пенков.
Накъде
Още от малък Светлин Пенков си представял как един ден ще създава роботи. По-късно осъзнал, че ще е нужен и изкуствен интелект. Мечтата му днес е ръководената от него група скоро да се появи на световната научна сцена и да публикува научни разработки на някоя от трите най-големи научни конференции в сферата на изкуствения интелект. Това ще сложи България на световната карта и по този начин ще увлече и други българи, готови да се завърнат, но които искат първо да се уверят, че си струва. Затова стремежът на младия учен и предприемач е да докаже, че и тук може да си на върха на науката и технологиите. Той е човек, който винаги може да поеме по широкия свят, но сега се е заел с мисията в София да концентрира естествен интелект, който създава изкуствен.