Мярката за европейско финансиране на батерии тръгва до дни
Вече реализирани проекти за съхранение няма да получат средства от предвидените 1.2 млрд. лв. по Плана за възстановяване
Европейската мярка за финансиране на проекти за съхранение на електроенергия на стойност повече от 1.1 млрд. лв. ще бъде отворена за прием на предложения до дни. Най-вероятно това ще стане на 16 август или най-късно в понеделник, 19 август. Срокът за подаване на предложение ще е 90 дни – до ноември.
До януари пък ще трябва да се сключат договорите за предоставянето на помощта, тъй като сроковете за усвояването на евросредствата е юни 2026 г., а реализацията на тези проекти е по-бавна – само производството на батериите е около година. Това стана ясно от изслушване на енергийния министър Владимир Малинов в ресорната парламентарна комисия в сряда.
Т.нар. мярка RESTORE се финансира по Плана за възстановяване и устойчивост, а целта ѝ е да осигури възможност за значително увеличаване на дела на енергията от възобновяеми източници в енергийния микс на страната. , като едновременно с това се изгради и необходимата инфраструктура за нейното съхранение. В рамките на инвестицията ще бъде подкрепено изграждането и въвеждането в експлоатация на национална инфраструктура от съоръжения за съхранение на електроенергия от възобновяеми източници с поне 3000 MWh капацитет. Заради по-ниските цени на батериите вече тя може да достигне и 5 – 6 хил./MWh, стана ясно още на обсъждането.
Помощта за проект не трябва да надвишава 50% от разходите за него или не повече от 371.6 хил. лв. (без ДДС).
Какви са промените
Първоначално се предвиждаше за евросубсидията да могат да кандидатстват и вече работещи проекти – от март 2023 г. – но това сега се променя, "за да има равен старт" и за начална дата на признаване на разходите ще се счита първият ден на общественото обсъждане, т.е. 26 юни 2024 г.
Трябва да дадем равен старт за всички, от 25 юни тази година, когато пазарът е имал доза увереност, че тази програма ще бъде стартирана и е започнал предпроектни дейности, такива капиталови разходи биха били допустими“.
В мярката нямаше да се допускат инвестиции към електроразпределителната мрежа, но след общественото обсъждане има предложения и те да бъде включени. Малинов обясни, че това може да бъде прието, но с допълнително условие – да има възможност от присъединеното съоръжение да могат се предават данни към най-близкия пункт на Електроенергийния системен оператор (ЕСО).
Програмата ще е технологично неутрална и няма изисквания за конкретен вид батерия. Според анализа на МЕ жизненият цикъл на всяка система за съхранение е различен, като средният период е между 10 и 20 години. След този срок ангажимент на инвеститора ще е да изведе от експлоатация батерията.
И ако според правилата на процедурата проекти на едно юридическо лице не можеха да надхвърлят 600 MWh разполагаемост, най-вероятно във финалния вариант те ще бъдат намалени до 500 MWh. Министерство на енергетиката подкрепя намаляването и Малинов коментира, че "това би дало още по-голяма възможност и конкуренция".
Ще финансираме проекти до размера на общия бюджет, без да ограничаваме до общия размер на разполагаема мощност", обясни Малинов.
За да се гарантира, че се усвоява навреме максимална част от ресурса, в средата на периода, или юни 2025 г., ще се проверява кой проект все още няма издадено разрешение за строеж и той ще отпада от процедурата. На негово място ще бъде включен друг проект от резервен списък, който вече има такова разрешение.
В момента никъде не е регламентирано къде ще отиват средствата от събираните гаранции за присъединяване за нереализираните проекти, каза Малинов.
По думите му те най-вероятно няма да останат в Министерство на енергетиката, а ще отидат в Централния бюджет. Затова се предвижда парите от тези такси да отиват във Фонд "Сигурност на електроенергийната система" (ФСЕС) и така да остават в сектора.
Председателят на Асоциацията за производство, съхранение и търговия с електроенергия (АПСТЕ) Никола Газдов предложи да отпадне ограничителното изискване за собствен капитал на кандидатстващите дружества. В момента то е 6 млн. лв. за проектни предложения до 50 MWh и 10 млн. лв. за по-големи проекти.
Вярваме, че когато се предоставят гаранции за добро изпълнение и може да се предостави гаранция за предварително изплащане на помощта, то това е достатъчна директна и парична гаранция за способността на инвеститора да реализира проекта", обясни той.
Според него това ще разшири кръга на кандидатстващите.