МВФ влоши очакванията си за глобалната икономика
Търговската война между САЩ и Китай, както и опасността за Brexit без сделка са сред основните рискове
~ 2 мин.
Международният валутен фонд (МВФ) ревизира надолу прогнозите си за глобалния икономически растеж. Институцията предупреждава, че темповете, отчитани през последните няколко години, се забавят. Последните очаквания на Фонда са за растеж на брутния вътрешен продукт (БВП) от 3.5% за 2019 г. и 3.6% за 2020 г. Това е съответно с 0.2 и 0.1 процентни пункта под предишната прогноза, направена през октомври.
„Глобалната икономика расте със здравословен темп, но се наблюдава забавяне“, заяви ръководителят на изследователския отдел на МВФ Джита Гопинат, добавяйки, че има значителни рискове за глобалната икономика.
През октомври МВФ намали прогнозите си за глобален растеж на фона на изострящия се търговски конфликт между Китай и САЩ. Сега има притеснения около състоянието на германската автомобилна индустрия, която ще бъде засегната от новите и по-строги изисквания към екологичността на автомобилите. Като риск се определя и забавянето на търсенето в Италия. МВФ подчертава и негативните настроения, които се настаняват на финансовите пазари, както и задълбочаващата се криза в Турция, чиято икономика ще се свие повече от очакваното.
Според Фонда развитите икономики са на пътя на растежа и това се случва по-бързо, отколкото се смяташе по-рано. Предвижда се техният среден ръст да бъде около 2% през тази и 1.7% през 2020 г.
В същото време се наблюдава и забавяне на растежа в развиващите се икономики. МВФ предвижда ръст от 4.5% през 2019 г. и 4.9% през 2020 г.Има и редица горещи точки по целия свят, които биха могли да доведат до още по-ниски нива на икономическия растеж. По-нататъшно влошаване може да има, ако САЩ и Китай не успеят да решат своите спорове и наложа допълнителните митнически тарифи. На преден план е и Brexit, който ако се случи без сделка, ще предизвика допълнително забавяне.
Икономиката на Китай също е рисков фактор – нейното забавяне веднага ще рефлектира върху целия свят, се казва в доклада на МВФ. Днес бяха публикувани официалните данни за китайския БВП, от които се видя, че икономиката на страната нараства само с 6.6% през четвъртото тримесечие, което е най-бавният темп, регистриран след 1990 г.