Националната детска болница вече има градоустройствен статут
Здравният министър Меджидиев и регионалният Шишков показаха план на терена за бъдещото здравно заведение
Националната детска болница, която предстои да се изгражда в кв. Горна Баня, вече има градоустройствен статут. Новината за одобрения Подробен устройствен план на терена съобщиха на пресконференция служебният здравен министър Асен Меджидиев и регионалният министър Иван Шишков.
Освен това здравното министерство е подписало договор с Европейската инвестиционна банка (ЕИБ), която ще окаже безвъзмездно съдействие за изготвянето на анализ за детското заведение, който ще даде основа да се планират в цялост детските здравни услуги в страната. Въпросният анализ трябва да е готов до 6 месеца, но МЗ има принципна уговорка за цялостното му завършване в по-ранен етап.
Паралелно с това стана ясно, че в новата детска болница ще има около 25 клинични структури. Министерство на здравеопазването трябва да обучи и различни категории медицински персонал.
Доста работа се свърши тези месеци и се отива към реалните моменти за проектиране и изграждане на болница“, заяви здравният министър.
Регионалният министър припомни, че в избрания терен е имало и частни имоти, които са успешно транслирани и остават в единия край на парцела. Така новият компекс ще може да се разгърне в останалата част. Предвидени са освен чисто нова сграда на болничното заведение с височина 20 метра, да има и хотел за родителите, рехабилитационен център, търговска част и подземни паркинги.
Ще се постараем да е от нивото на най-добрите европейски болници“, заяви Меджидиев.
Меджидиев заяви, че до края на тази година ще има задание и ще се пусне поръчката за проектиране.
Припомняме, че в началото на годината стана ясно, че строителството може да започне в началото на 2024 г. и да продължи две години и половина. Това означава, че болницата най-вероятно ще бъде готова през средата на 2026 г.
Той съобщи, че държавата се включва с държавно участие в детската болница в Бургас, но не уточни повече детайли. Започва и строежът на детския комплекс в болница „Свети Георги“ в Пловдив. Така с здравното заведение в София, трите педиатрични структура ще могат да подсигурят адекватна и навременна здравна грижа за най-малките в България.
Различните структури в болницата
Д-р Благомир Здравков заяви, че в новото заведение влизат и различни нови структури, които към момента не фигурират в детското здраве, като целта е да се гарантира адекватна комплексна помощ за най-тежките случаи. Сред тях са профилирано детско спешно отделение, клиника за палиативно лечение на деца, трансплантационен център за деца, както и научно-изследователски център по педиатрия и симулационен център за обучение на медици.
Работили сме по оста всички структури да бъдат на едно място. Детската секция на Националната кардиологична болница и Онкохематологичният център в ИСУЛ да са в Националната детска болница. Това е решението към момента“, заяви Здравков.
Относно кадровото обезпечение, Здравков коментира, че „тепърва ни предстои да извървим сериозен път“. Трябва да започне обучение на различни категории персонал – лекари, сестри, асистенти, детегледачки.
Започнали сме с лекарския състав, има доста желащи колеги да се обучават в направленията. По нашите планове и стратегия изглежда, че в обозримо бъдеще ще има достатъчен брой персонал.“
Въздушните линейки
Здравният министър заяви, че до 15 юни ще има 10-15 хеликоптерни площадки в страната, а първите хеликоптери на лизинг ще дойдат в края на юни и началото на юли.
Припомняме, че две чужди компании са подали оферти в търга.