Над 1/3 от учениците напускат училище, защото родителите им емигрират
Масово учителите у нас са над 60 годишна възраст
Над 1/3 от учениците у нас напускат училище, защото семействата им заминават за чужбина. Това е изводът за състоянието на образователната ни система за периода от 2012 до 2014 година, направен след проверка на Сметната палата. Одиторите са установили и намаляващ и застаряващ брой и на учителите.
Повече от 34% от децата излизат от образователната система, защото родителите им избират да заминат за Западна Европа и САЩ. Най-голям е относителният дял на напусналите поради семейни причини ученици – почти половината от общо напусналите образователната система.
Поради нежелание да продължат образованието си напускат средно 18 на сто от учениците, като се наблюдава тенденция на намаление на напусналите поради тази причина.
Рисковите фактори за преждевременно напускане на училище са: безработицата и икономическата миграция, родителска незаинтересованост, неграмотност на родителите с негативно отношение към образованието, образователни, етнокултурни, здравни, институционални.
Най-честите причини, водещи до излизане на децата от училище, са в резултат на емиграцията на родителите им в чужбина, нисък стандарт на живот, ранно встъпване в брак, натрупване на голям брой неизвинени отсъствия, невключване в системата за предучилищно възпитание и подготовка и др.
Нараства и делът на преподаватели над 60 годишна възраст спрямо общия брой преподаватели в страната за периода от 2007 учебна година до 2015 учебна година. Увеличава се относителният дял и на преподаватели над 50 годишна възраст. Намаляват преподавателите във възрастовия диапазон от 30 до 49 годишна възраст. Делът на преподаватели под 25 годишна възраст е трайно нисък – под 1 на сто.