Производството има най-голяма нужда от работна ръка
От АИКБ посочват, че често образователният ценз не отговаря на заемания пост
Най-много работници липсват в производствените дейности. Това показват данните на Министерство на труда и
социалната политика (МТСП), които бяха представени по време на тематична пресконференция, организирана от Асоциацията
на индустриалния капитал в България (АИКБ). Производственият сектор търси близо 19% от всички работни места в страната, от които икономиката се нуждае - 671 358.
Председателят на АИКБ Васил Велев цитира данни от маркетинговата компания Korn Ferry Group, според които най-голям недостиг в България има на инженери - 29%. На второ място са експерти „Обслужване на клиенти” (15%) и търговци (14%). Според същите данни най-голям излишък на специалисти има в административните услуги (23%), в сектора на финансите и счетоводството (20%) и в кол-центровете (9%).
От Асоциацията посочват, че образованието на голяма част от работещите не съответства на позицията, която заемат. Според Васил Велев през тази година над 1300 души с начално и дори по-ниско образование ще заемат позиции, които изискват по-високо образователно равнище.
77 хил. души с основно образование ще заемат работни места, за които е нужно по-високо образователно ниво. Около 137 хил. висшисти пък ще са на работни места, неизискващи висше образование, които преди това са били заемани от лица с по-ниско равнище на образование.
Бяха цитирани и данни от Националния статистически институт (НСИ), според които най-много стоки през 2017 г. са изнесени от сферата на мехатрониката – индустрия, която обединява механични, електронни и компютърни технологии за създаване на т.нар. „мехатронни продукти”. Тези мехатронни продукти най-често са части както за обикновени, така и за електрически, автомобили. На второ място по изнесени към чужбина продукти е индустрията за здравословен живот и биотехнологии.