Най-популярните уебсайтове от 1993 г. насам (видео)
Интернет днес е неизменна и важна част от живота ни, но през годините той се промени много. Някои популярни в миналото сайтове вече не съществуват, други са успели да запазят относително стабилни позиции, а междувременно на хоризонта се появяват напълно нови услуги и платформи.
Историята помни AOL – компанията за интернет услуги в САЩ – като един от първите уеб портали, изгрял още в ерата на CD-ROM и комутируемите (dail-up) модеми, припомня Visual Capitalist. Това е най-популярният сайт до началото на 2000-те години, когато постепенно навлиза широколентовата интернет връзка. Компанията се бори за оцеляването си, но накрая се продаде на Verizon за едва 4.4 млрд. долара.
След залеза на AOL следващият интернет гигант се роди в лицето на Yahoo. Компанията пострада от серия пропуснати възможности и провалени придобивания, преди също да бъде погълната от Verizon.
Едно име обаче продължа да живее и до днес, превръщайки се в синоним на интернет. Сещате ли се? Разбира се, че това е Google. Стартирал като университетски изследователски проект през 90-те години на миналия век, днес през него се осъществяват 90% от всички търсения в мрежата.
А търсачките?
Преди Google да преосмисли понятието за търсачка, имаше няколко други, които може да се каже, че все пак са проправили пътя му.
WebCrawler е една от по-ранните такива и първата, дала възможност за пълнотекстовo търсене. В един момент сайтът е толкова популярен, че сървърът постоянно се срива, правейки го практически неизползваем в пикови часове. Lycos и Infoseek също са оставили своята следа.
Еволюция на социалните медии
По-зрелите интернет потребители вероятно помнят популярния MySpace. Технически той все още съществува, но определено не е онова, което беше в апогея си. Създаден през 2004 г., порталът се превърна в място за музикалните фенове в мрежата и само за година отбеляза огромен растеж – толкова, че News Corp. да поиска да го притежава.
MySpace продължи да доминира в социалните мрежи до 2008 г., когато Facebook пое щафетата и се превърна в най-популярната платформа в интернет.
Историята на Facebook е добре известна. Съоснован от сегашния изпълнителен директор Марк Зукърбърг, сайтът стартира като платформа за студентите в Харвард, но скоро след това се отвори и за десетки други университети, а накрая и за широката аудитория през 2006 г.
Само две години по-късно Facebook вече има 100 милиона активни потребители, изстрелвайки се на върха при социалните мрежи. Днес вече може да се похвали с близо 3 млрд. ползватели.
Какво следва?
Трудно е да се предскаже бъдещето за Facebook или за някой от другите уебсайтове, доминиращи в момента в мрежата. Ясно е само едно – списъкът на най-популярните сайтове в света е динамичен и само времето ще покаже какво ще донесат идните десетилетия.
Дотогава – ето и една ретроспектива на най-посещаваните места в интернет през годините от 1993-а насам, изготвена от Captain Gizmo.