Най-странните забрани за внос на стоки по света
Местните хора не могат да ги внасят в страната си, както и чуждите туристи
От 2014 г. вносът на храни в Русия от повечето западни страни е политически въпрос. И все пак, руснаците с вкус към европейските деликатеси могат да разчитат на вратичка: правителството все още позволява на пътниците да внесат у дома до 5 кг храна за лична консумация. Сега това може да се промени.
В края на април руското правителство започна да обмисля предложение за забрана на хората да внасят месни и млечни продукти, позовавайки се на здравословни проблеми, свързани с инфекциозни заболявания, пише "Евронюз".
Руският бизнес вестник "Ведомости" съобщи, че Министерството на земеделието и надзорният орган за безопасност на храните "Роселхознадзор" одобряват забраните, първоначално предложени от Националната асоциация на месото, но в момента няма информация за това дали и кога ще бъдат въведени забраните.
Забраната туристите да внасят пармезан или прясна шунка обаче не е най-странното ограничение на Земята. Много други страни са налагали през годините някои странни забрани на вноса от чужбина.
Ето пет от тях.
1. Съединените щати: Kinder яйца
Войната на САЩ срещу яйцата на Kinder бушува от 1997 г., когато персоналът на Американската комисия за безопасност на потребителските продукти проучи и издаде известие за шоколадови яйца на Kinder Surprise, незаконно внесени в САЩ с чужди етикети.
Персоналът, посочвайки факта, че играчките в яйцата съдържат дребни части, и предполагайки, че Kinder Surprise, като шоколадов продукт, е предназначен за деца от всички възрасти, реши, че е в нарушение на регулирането на малките части и трябва да бъде забранен за внос в САЩ.
През 2012 г. митническата агенция на САЩ трябваше да издаде ново предупреждение, напомнящо на вносителите и пътниците, че Kinder яйцата, въпреки че се продават както в Канада, така и в Мексико, са забранени за внос не само по време на празниците по Великден, но и през цялата година.
2. Нова Зеландия: „Свещена" вода
През 2017 г. новозеландското министерство на промишлеността издаде забрана за внос на "чудотворна вода" от Фиджи, предупреждавайки туристите, че рискуват глоба от 400 долара, ако я донесат в страната.
Свещената вода идва от село Натрадаве, в провинция Давасаму, Фиджи и се казва, че лекувала заболявания, включително конюнктивит. С нарастването на медийното отразяване все повече туристи посещават селото и са опитали да внесат водата в Нова Зеландия. Но това разтревожило правителството.
"Произхождаща от естествен извор ... нетретираната вода се твърди, че има лечебни свойства, които могат да излекуват всичко - от конюнктивит до слепота. Нашата загриженост не е дали лечебните свойства са реални или не, но дали съдържа болести, предавани по вода, които биха могли да навредят на прясноводната аквакултура на Нова Зеландия и на природната среда", казва Крейг Хюс от ведомството.
"Местните жители могат да го нарекат чудотворна вода, но тя не лекува, така че представлява риск за биологичната сигурност за Нова Зеландия", добавя министерството.
3. Сингапур: Дъвки
Дъвките са забранени в азиатската страна от 1992 г. насам по Закона за контрол на производството, който урежда и ограничаването на някои алкохолни и тютюневи изделия. Хората, в които бъдат намерени дъвки, могат да бъдат глобени или дори пратени в затвор.
Приложена скоро след като местната железопътна система (Mass Rapid Transit, или MRT) започва да работи, забраната идва, след като твърде много вандали започнали да залепват използваните дъвки на сензорите на вратите на новите влакове, нарушавайки обслужването.
"Ако не можете да мислите, защото не можете да дъвчете, опитайте с банани", каза бившият премиер Ли Куан Юй пред репортер на Би Би Си, който предполага, че подобни закони ще задушат креативността на хората.
Днес дъвката не е незаконна в Сингапур, но внасянето и продажбата й са - с изключение на терапевтични, зъболекарски или никотинови дъвки.
4. Саудитска Арабия: Маски
Саудитска Арабия има впечатляващ списък от забранени стоки, включително алкохол и християнски или еврейски символи. Едно от най-изненадващите ограничения, обаче, е върху маски, които напълно или частично скриват лицето.
Забраната е въведена седем години след излизането на "V като Vendetta", филм от 2005 г., разглеждан от много политически групи като алегория за потисничество от страна на правителството. Маската на Гай Фоукс, която е на видно място във филма, често се използва в протести срещу тиранията, както отбелязва авторът Дейвид Лойд.
През 2013 г. Министерството на ислямските въпроси на Саудитска Арабия излезе с изявление, в което се казва, че маските "вдъхват култура на насилие и екстремизъм" и "насърчават младите хора да нарушават сигурността и да разпространяват хаоса в обществото".
5. Китай: Всеки елемент, който е вреден за политиката, икономиката, културата и морала на Китай
Пътниците, които се информират за това, което могат да предприемат по време на пътуването си до Китай, може да не повярват на очите си, когато между елементи като киселини, химикали или фалшиви пари, в списъка се споменава: "Печатни материали, филми, фотографии, грамофонни плочи, кинематографски филми, записващи ленти и видеокасети, компактдискове (видео и аудио), носители за съхранение на компютри и други предмети, които са в ущърб на политическите, икономическите, културните и моралните интереси на Китай ".