НАП с мерки срещу избягването на запечатването на обекти
Даден обект ще остава запечатан независимо от евентуална промяна на собственика му
От 1 януари на интернет страницата на Националната агенция за приходите (НАП) са достъпни списъци на подлежащите на запечатване търговски обекти и тяхното местонахождение. Мярката цели да осуети опитите на търговците да заобикалят запечатването на обектите им.
От НАП са създали специална рубрика, в която всеки може да направи справка дали за даден обект органите по приходи на НАП са установили данъчни нарушения, за които се налага принудителната административна мярка „Запечатване на обект“. Въпросната мярка може да бъде наложена за срок до 30 дни независимо от предвидените в закона глоби или имуществени санкции.
През 2017 г. бяха отчетени опити на търговци да заобикалят запечатването на обект като административна мярка. Това ставаше чрез прехвърляне на стопанисването на обекта в рамките на ден на друго юридическо лице, включително преназначаване на персонала, прехвърляне на касовите апарати, преподписване на договори с наемодатели и доставчици. "С последните промени в Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС) бе прието, че подлежащият на запечатване обект ще бъде затворен независимо от евентуална промяна на субекта, който го стопанисва, което значително ще намали опитите за заобикаляне на закона", обясняват от НАП.
Условието за това е към момента на запечатване на обекта или обектите, които се стопанисват от трето лице, то да знае, че обектът ще бъде запечатан. Обявяването на подлежащите на запечатване обекти в сайта на НАП води до презумпцията, че всяко трето лице знае факта на предстоящото запечатване. До същата презумпция води и поставянето на трайно закрепено съобщение на търговския обект, подлежащ на запечатване.