НАТО се готви за по-големи разходи за отбрана
Това вероятно ще затрудни България, която се бори да достигне дори 2% от БВП под формата на военни инвестиции
Съюзниците в НАТО вероятно ще вземат решение за повишаване на разходите за отбрана, които всеки от членовете на военния алианс е длъжен да направи. От години НАТО поддържа цел те да са около от 2% от стойността на брутния вътрешен продукт на съответната страна, но според генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг това ще се промени след няколко месеца.
Очаквам, че по един или друг начин, въпреки че може би тези 2% ще бъдат запазени, те ще бъдат запазени по-скоро като един вид минимален праг за разходите за отбрана“, каза генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг по време на посещение в Испания.
Той посочва, че промяната вероятно ще бъде факт в столицата на Литва Вилнюс на следващата среща на върха на алианса, планирана за юли 2023 г.
Това са преговори, които ще продължат, но аз съм абсолютно уверен, че амбициите ще бъдат увеличени по един или друг начин – защото вече всички виждат необходимостта от повече инвестиции“, добави Столтенберг.
В отговор на анексирането от Русия на украинския полуостров Крим през 2014 г. лидерите на НАТО обещаха да обърнат тенденцията на намаляване на бюджетите за отбрана, като съюзниците се съгласиха да изразходват най-малко 2% от икономическата продукция за отбрана.
След нахлуването на Русия в Украйна през февруари тази година много съюзници увеличиха по свое усмотрение военните си разходи.
Българските 2% за отбрана
Припомняме, че досега военните разходи на България за отбрана обикновено са под 2%. В мрачния, изготвен от служебния министър на финансите Росица Велкова бюджет за 2023 г., те обаче бяха залегнали именно в този размер. Така с тези и други по-високи разходи обаче бюджетът излизаше на огромен дефицит от над 6% и проектът така и не бе внесен в парламента за обсъждане. Въпреки липсата на бюджет за следващата година обаче временната власт и депутатите усилено работят за закупуването на нови осем F-16 за 1.3 млрд. долара.
Иначе служебният министър на отбраната Димитър Стоянов заяви миналия месец, че в технологично отношение има пропаст между Българската армия и армиите на съюзниците от НАТО. За развитието на способностите на въоръжените сили в бюджета за отбрана за 2023 г. той апелира да бъдат заложени 2% от БВП. По думите му в съседни на нас страни бюджетът за отбрана е достигнал до 3% от БВП.