НЕК се надява ПАВЕЦ „Чаира“ да заработи още догодина
От една година най-голямата помпено-акумулираща централа в югоизточна Европа не работи, а ремонтът ще струва поне 100 млн. евро
„Златен актив“ – така експертите определят ПАВЕЦ „Чаира“ – най-голямата помпено-акумулираща централа в югоизточна Европа. Заради аварията обаче най-важната ни водна централа не работи вече повече от година, докато ролята ѝ става все по-значима с ускореното развитие на ВЕИ мощностите през последните години.
Надеждите и усилията на Национална електрическа компания (НЕК) са тя да заработи отново още следващата година, коментира пред Economic.bg изпълнителният директор Мартин Георгиев.
Имаме високи цели и надежди да успеем по-рано от това, което каза министър Росен Христов“, коментира той.
Припомняме, че след посещението на вече бившия енергиен министър през април беше казано, че водната централа ще заработи отново след няколко години.
Но все пак доста експертни екипи, които разглеждаха проблема, казаха, че аварията е безпрецедентна, колкото и клиширано да звучи. Това изисква специфично индивидуално решение, няма готови решения, които да се приложат“, добави Мартин Георгиев.
Предвид уникалността на решението, не е точно ясен и срокът, в който може да се приложи, но все пак компаниите, които работят по ремонта, дават оптимистични сигнали.
Цената на ремонта, която по думите на Христов ще е 100 млн. евро, също е само прогнозна, коментира Георгиев.
Припомняме, че единият агрегат на централата дефектира при пуск след ремонт в началото на 2022 г. и малко след това тя спря да работи напълно.
Заключенията в анализите на текущото състояние на българските и международни експерти са показали „умора на метала на всички четири хидроагрегата“, а не само на този, който претърпя авария.
Концепцията е да бъде направен междинен ремонт на два от агрегатите, който да им даде живота и до няколко години да се въведат в експлоатация. Паралелно върви и подготовка на мащабен ремонт на другите два, които после да се прикрепят към другите.
Междинният ремонт ще струва между 8 и 10 милиона лева на агрегат. Цялостният ремонт се очаква да струва около 100 милиона евро, или по 25 милиона на агрегат. Финансирането няма да бъде от държавния бюджет, а ще се ползват средства на НЕК и външно финансиране, стана ясно още при посещението на Христов.
Разширение
Освен по ремонта, НЕК работи и активно за разширението на ПАВЕЦ-а.
Последната година имаше развитие, което не е имало повече от 10 години – за водоползване, вещно право за строеж беше придобито от страна на НЕК, бяха окрупнени имоти и т.н.“, каза още Георгиев.
В момента се извършва екооценка на района и зоните около него. „Това е оценка, която по принцип трябва да се извърши за цяла България, и е в отговорностите на МОСВ, но е забавено във времето и има наказателна процедура срещу България по случая“.
Индивидуално се извършват оценки за четири зони, които граничат с Яденица, 55 експерти от БАН работят на терен, за да оценят биоразнообразието и специфичните му нужди.
Оценката на биоразнообразието и специфичните екологични цени тече повече от месец и ще отнеме година и половина, обясни още директорът на НЕК.
Водим паралелни разговори с Европейската комисия за включване на проекта в списъка с проекти от общ интерес, което ще отвори вратите за европейско финансиране“.
Спрямо актуалните цени разширението ще струва около 275 млн. евро. То обаче може реалистично да се случи след 6 – 7 години, допълни Георгиев.
С генераторна мощност 864 МW и помпена 788 МW „Чаира" е най-голямата ПАВЕЦ в Югоизточна Европа. В централата са монтирани четири едностъпални хидроагрегата по 216 МW – в турбинен и по 197 МW – в помпен режим. Горен изравнител на ПАВЕЦ "Чаира" е яз. „Белмекен" с полезен обем 141 млн. м3 – който служи като основно водохранилище за централите от енергийната каскада "Белмекен-Сестримо" – а долният изравнител, яз. „Чаира", е с полезен обем 4.2 млн. м3.