Нереалистичната цена – причината за лошите имотни сделки
Изкуственото завишаване на цените не е добър ход, понякога купувачите дори отказват контакт
В преследване на перфектната имотна сделка. Всеки човек в определен период от живота си е попадал в тази ситуация. Най-добрата сделка, при най-добрите условия, без допълнителни усложнения – към това се стремят всички продавачи и купувачи. Само по себе си обаче определението „добра сделка“ е много субективно понятие. Нереалистичната цена, на която купувате или продавате имот, съвсем реално е сред най-големите „виновници“ за сключване на не достатъчно изгодна сделка.
До този извод стигат експертите на Unique Estates в свои анализ, в който представят пет причини, които пречат на сключването на оптимално добра сделка.
Купувачите стават все по-информирани…
….и опитът за изкуствено завишаване на цените не е добър ход, казват експерти.
Дори да искате да си оставите резерв за сваляне на цената, първоначалната обявена висока цена може да накара купувачите да подминат офертата ви, без да влязат в контакт с вас, дори имотът да е представлявал интерес за тях“, пишат от консултантската компания.
Според тях сред причините за изкуственото завишаване на цените е сантименталната стойност на имота. Инвестициите, ремонтите, времето и ресурсите, които са вложили в имота също подтикват някои от продавачите към обявяването на нереалистични цени.
Липсата на умение за договаряне, работата с много агенции, лошо състояние на имота, както и избор на неподходящ момент за продажба са останалите причини за сключване на лоши имотни сделки.
Както в повечето бизнес среди, пазарът на имоти също има своите пикови периоди, както и такива, в които е в затишие. Затова е важно да определите кога точно е добре да обявите имота си за продан – дали се намирате в пазар, определян повече от продавача, или повече от купувача“, казват от Unique Estates.
След COVID се появи очаквано отдръпване от страна на купувачите, както и временно стопиране на проектите на инвеститоритe. Сега наблюдаваме значително успокоение и раздвижване на пазара.
Понякога продажбата може да се случи буквално за един ден...
...а друг път да отнеме месеци.
В България периодът с най-високи цени на квадратен метър са летните и есенните месеци, когато предлагането е изключително голямо. От Unique Estates казват, че проучването на пазара е ключово. На такова мнение са и от Primo +, които съветват да се търсят имоти не само в желания сегмент, но и в категория „по-скъпи“ и „по-евтини“, за да може да се изгради реална представа за пазара.
Когато бюджетът, който сте планирали, се разминава с пазарното предлагане, корабът не е потънал. Варианти има. Помислете, кои са факторите, с които сте най-склонни да направите компромис – район, цена, тип строителство, състояние, големина на жилището“, казват от Primo +.