Неуспешният преврат в Турция
Вижте какво се случи в нощта на поредния опит за насилствена смяна на властта
През нощта на 15 срещу 16 юли Турция стана жертва на опит за държавен преврат от голяма част от военнослужещите на страната. В Истанбул войниците блокираха мостовете над Босфора, като разположиха танкове, БТР-та и друга военна техника, както и летище „Ататюрк“.
До местните медии беше разпространено изявление, че „властта в страната е изцяло поета“.
Текстът бе изпратен под формата на електронно съобщение, в което се казва, че всички международни отношения на страната ще бъдат съхранени. Военните завзеха сградата на правителството.
Малко след това турският президент Реджеп Таийп Ердоган направи изявление в пряк ефир на телевизионен канал, за да предупреди гражданите, че става дума за държавен преврат. Той призова хората да излязат по улиците и да се съпротивляват на опита за насилствена смяна на властта. След изявлението на държавния глава два автобуса с военни нахлуха в сградата на държавната телевизия TRT в Анкара и не позволиха случващото се да бъде излъчено.
След призива на Ердоган турците започнаха да излизат по улиците на Анкара и Истанбул, за да провалят опита за преврат. Това предизвика престрелки срещу гражданите в Истанбул на моста на Босфора. В Анкара пък беше причинена експлозия.
Над турската столица започнаха да прелитат ниско изтребители и хеликоптери. Всички операции на турската военна база "Инджирлик" бяха преустановени, а на територията й бе обявена терористична заплаха. Достъпът до социалните мрежи Twitter и Facebook беше спрян.
Турция преживя една от най-драматичните си нощи през последните години. Десетки хиляди излязоха по улиците, развявайки турски знамена и скандирайки в подкрепа на Ердоган. Близо 200 са жертвите на опита за смяна на властта, а 1440 са ранени в следствие на размириците.
Президентът, който не бе на територията на нито един от двата града, успя да кацне в Истанбул, където бе посрещнат от многобройни свои привърженици. Той определи действията на военните като "акт на измяна" и обеща да бъдат строго наказани.
Силите за сигурност започнаха мащабна операция срещу превратаджиите, което доведе до сблъсъци между армията и полицията. Някои от военнослужещите, участвали в бунта, се предадоха сами на органите на реда. В крайна сметка опитът за преврат бе осуетен.
Говорителят на турското разузнаване Нух Йълмаз заяви, че той е организиран от командването на ВВС и турската жандармерия. Властите обявиха, че са си върнали контрола над повечето територии и че скоро всичко ще приключи.
Малко по-късно стана ясно, че бившият главнокомандващ на военновъздушните сили на Турция ген. Акън Йозтюрк и неговият зет – полковник Хакан Каракуш, са лицата, отговорни за ситуацията.
Ден след атентата турските власти арестуваха над 6000 души, заподозрени в участие в опита за преврат. Ердоган не се примири и призова американския президент на САЩ Барак Обама да съдейства за екстрадицията на ислямския проповедник Фетхуллах Гюлен, който пребивава в щата Пенсилвания. Турският президент смята, че той и неговото движение "Хизмет" стоят зад пуча, въпреки че и от организацията и самият Гюлен отрекоха подобни обвинения. Преследването на противниците на режима на Реджеп Ердоган продължава.