Независимостта от нефт ще струва скъпо на Саудитска Арабия
Антикризисният план включва намаляване на заплатите на министрите и премахването на редица бонуси за работещите
Единственият ресурс за ръста на икономиката на Саудитска арабия през 2016 г. остава добивът на петрол. Според анализатори стъпките, предприети от властите за избавление от „нефтената игла” скоро е вероятно да потопят в рецесия всички сектори на икономиката.
Проектът на антикризисния план бе представен от принц Мохаммед бин Салман през април тази година. Приложението му обаче започна в края на месец септември.
Беше обявено предстоящото намаляване на заплатите на министрите с 20% и премахването на редица бонуси за работещите в публичния сектор, които съставляват около 3/4 от работната сила в страната. В допълнение, бонусите за извънреден труд ще бъдат намалени наполовина, а максималната дължина на отпуска ще бъде 30 дни.
Всичко това, по мнение на експертите, ще помогне на страната да съкрати дефицита в бюджета, който през миналата година достигна 16% от БВП. Въпреки това обратната страна на икономиката ще се забави и дори е възможно нейното намаляване на фона на падането на потребителската активност.
Факт е, че досега износът на петрол играеше основна роля в нивото на доходите на населението. Постъпленията от продажба на черното злато се използват за инвестиции в инфраструктура и следователно работни места за населението
И ако Bloomberg прогнозира, че икономиката на Саудитска Арабия за годината ще нарасне с 1,1%, то други анализатори не са толкова оптимистични. BNP Paribas и Capital Economics вече предполагат съкращаване на БВП на Саудитска Арабия. В такъв случай това ще бъде първата година за последните седем, завършваща с рецесия за страната.