Нидерландия е лидер в Европа по слънчева енергия
Правителството има за цел до 2030 година 70% от електроенергията да се произвежда от възобновяеми източници
В холандската провинция, на около 130 км източно от Амстердам, един необичаен на вид хълм се извисява и блести над ферми, дървета без листа и кални ливади. Хълмът, висок 25 метра, е изграден от 15-годишни битови и бизнес отпадъци. Забележително е това, което го покрива - 23 хил. слънчеви панела, пише Euronews.
Холандският разработчик на соларни системи TPSolar изгражда системата, която може да произвежда до 8.9 мегавата енергия, в Армхоеде, в източната част на Нидерландия, в средата на 2020 година. Бившето сметище сега произвежда достатъчно електроенергия за около 2 500 домакинства. Проектът отразява по-широкия стремеж на Нидерландия, която вече има над 48 милиона инсталирани соларни панели да намери иновативни места за изграждане на нови мощности за възобновяема енергия.
По данни на браншовата асоциация Solar Power Europe, днес в Нидерландия има средно по два соларни панела на жител и инсталирана мощност от над 1 киловат на човек, което я превръща в европейската соларна електроцентрала на глава от населението.
Как Нидерландия намира място за слънчевите панели?
Тъй като почти навсякъде по света липсват терени за разполагане на възобновяеми енергийни източници, холандският опит, включително поставянето на соларни инсталации на паркинги, езера, пасища за овце, ферми, изоставени църкви, гари и летища, може да вдъхнови по-доброто разполагане на възобновяеми енергийни източници в световен мащаб.
Тъй като в Нидерландия разполагаме с толкова малко пространство е важно да използваме земята по различни причини. Трябва да бъдем иновативни и креативни, за да можем да произвеждаме електроенергията, от която Нидерландия се нуждае, за да стане екологична“, казва Бернд Нийен Твилхаар, координатор в холандския разработчик на соларни системи Solarfields, който управлява големи соларни ферми и е инсталирал поне 450 000 панела в страната.
Експертите в сферата на соларната енергия и анализаторите казват, че холандската експанзия е била стимулирана от огромния спад в цените на оборудването, ефективната схема за субсидиране на енергията и амбициозните правителствени цели за намаляване на емисиите на парникови газове.
Правителството има за цел до 2030 година 70% от електроенергията да се произвежда от възобновяеми източници, главно чрез увеличаване на капацитета на слънчевата и вятърната енергия, тъй като се стреми да намали емисиите си като една от шестте най-замърсяващи държави в Европа.
Подобно на много държави от ЕС, Нидерландия намалява енергийната си зависимост от Русия след нейното нахлуване в Украйна. Холандските слънчеви и вятърни електроцентрали помогнаха да се запълни недостигът на електроенергия, оставен от газовите електроцентрали, които станаха нерентабилни на фона на рекордно високите цени на газа. Но земеделската земя в Нидерландия е сред най-скъпите в ЕС, което прави намирането на място за слънчеви инсталации скъпо начинание.
Тази реалност, съчетана с голямата гъстота на населението в страната, означава, че фирмите за соларна енергия трябва да проявят изобретателност, когато става въпрос за намиране на място за поставяне на слънчевите панели.
Начело в Европа по дял на слънчевата енергия
През последните години Нидерландия включи в законодателството си цели, свързани с климата, като например целта за възобновяемата енергия, обеща да ограничи сухоземните сондажи за газ и нефт и като цяло увеличи разходите за екология. Бюджетът за възобновяема енергия на страната за изминалата година е 13 млрд. евро.
Миналата година Нидерландия е произвела 14% от електроенергията си от соларни паркове, в сравнение с 1% през 2015 година, изпреварвайки за първи път производството на електроенергия от въглища. Делът на електроенергията от слънчева енергия е най-високият, генериран в ЕС, съобщи консултантската група Ember Climate.
Успоредно с това системата за “нетно измерване“ в страната – създадена през 2004 година и позволяваща на домакинствата със соларни панели да компенсират производството на “зелена“ електроенергия с потреблението си вече има над два милиона домове, които произвеждат енергия от възобновяеми източници, според Министерството на енергетиката.
Холандското правителство преценява как може да се промени планирането на обектите и финансовата подкрепа, за да се насърчи изграждането на повече соларни системи, които са по-добре интегрирани в ландшафта, заяви по електронната поща говорител на енергийното министерство.
Жоери Якобс, която се занимава с изграждането на проекти за зелена енергия в компанията за управление на отпадъци Afvalzorg, описва холандския подход към възобновяемите енергийни източници като “изключително Макгайвърски“ – позовавайки се на американския телевизионен сериал от 80-те години на миналия век за находчив таен агент, който сглобява гениални устройства от предмети от бита.
Вземаме различни енергийни технологии, обединяваме ги и се опитваме да направим комбинация, която наистина да работи“, каза Якобс, чиято компания се е обединила с местна компания за комунални услуги, за да превърне неизползвани сметища в соларни ферми.
Соларни системи върху изкуствени езера
Близо 20% от повърхността на ниско разположената страна е водна и експертите в сферата на слънчева енергия, сред които и GroenLeven, се възползват от това, като инсталират системи върху изкуствени езера. Компанията е инсталирала повече от 500 хил. соларни панела в нидерландски води, като по този начин Нидерландия отстъпва само на Китай в световен мащаб, отбелязва изданието.
„Тази идея за плаващи соларни инсталации се появи в Нидерландия по-рано, отколкото в други държави“, заяви Бенедикт Ортман, глобален директор на соларни проекти в германската компания за възобновяема енергия BayWa r.e., която придоби GroenLeven през 2018 година
Вдъхновена от нидерландския пример, BayWa r.e. заяви, че сега внедрява повече плаващи соларни обекти в други европейски страни като Белгия, Австрия и Франция. Холандските фирми също търсят начини да накарат слънчевите централи да работят заедно със селскостопанското производство.
Вместо да се борим за това кой ще получи достъп до земята, ние предлагаме решения за съвместното ѝ използване“, казва Карел Коой, мениджър бизнес развитие за широкомащабни фотоволтаични системи (PV) в холандския филиал на шведската компания Vattenfall.
Един от така наречените „Agri-PV“ проекти включва отглеждане на ягоди и малини под покрива на соларна инсталация, заменяйки пластмасовото покритие, традиционно използвано от земеделските производители.
В средата на четиригодишния пилотен проект ръководителите на проекта заявиха, че растенията ще се нуждаят от 25 % по-малко вода, тъй като ще са защитени от слънцето, което може да доведе до спестяване на вода за напояване в бъдеще, когато изменението на климата ще доведе до по-топли и сухи лета.
Местните интереси трябва да са на първо място
Холандските фирми в областта на соларните системи твърдят, че новите проекти трябва да бъдат замислени с оглед на местните интереси.
В плана за климата на страната за 2019 година например се предвиждаше, че проектите за възобновяема енергия трябва да се стремят да разпределят 50% от произведената от тях зелена енергия за местните жители.
Макар че това не е правно обвързващо, те са склонни да инвестират в общността – от изпращане на процент от произведената енергия от възобновяеми източници на местни енергийни кооперативи, например, или създаване на социално-икономически фонд за подобряване на енергийната ефективност.
„Тъй като Холандия е толкова малка, винаги работиш в нечий заден двор. Винаги трябва да разговаряте с хората и да обсъждате какво е най-добро за даден район. След това се опитвате да подобрите това с вашата соларна система“, твърди Робърт ван дер Хорст, разработчик на проекти в TPSolar