Топ 500 на компаниите в ЦИЕ: Ниски печалби спънаха българския бизнес
Забавянето на инфлацията „изяде“ приходите на енергийните компании у нас
Свиващите се печалби на българския бизнес доведоха до по-малко родно присъствие в годишната класация на глобалния кредитен застраховател Coface за 500-те най-големи компании в цяла Централна и Източна Европа (ЦИЕ).
В анализа, отразяващ резултатите за 2023 г., местните фирми са 25, което е с 6 по-малко спрямо предходното издание.
В отговор на въпрос на Economic.bg от Coface обясниха понижението с по-ниските оборот и печалби.
Оборотът на българските компании е с 22% по-малък спрямо предходната година – те все още са много добре и са големи, но оборотът им намалява, докато общо за топ 500 има ръст от 2.5%“, каза Матей Михайлеску, регионален директор „Бизнес информация“ в Coface.
И докато общо сред компаниите в класацията има спад на печалбата със 17%, то за българските компании той е в размер на 55 на сто.
Това ни дава разбиране защо някои компании отпадат от списъка“, каза още Михайлеску.
Друг фактор за представянето изтъкна и Грегорж Шилевич, регионален икономист на компанията за ЦИЕ.
Политическата нестабилност се превърна в новото нормално за бизнесите на фона на постоянните предсрочни избори“, каза Шилевич в отговор на въпрос на Economic.bg.
По думите му българските компании, представени в анализа, оперират в различни сектори и за някои от тях е имало по-добра среда за ръст на печалбата миналата година.
Според данните общият оборот на родните компании достига 40.1 млрд. евро, намалявайки с 22.6% за година, докато нетната им печалба е малко над 2 млрд. евро, но тя се свива значително – с 55.3 на сто. Тези резултати нареждат България на 6-та позиция сред общо 12 държави от региона.
От друга страна има много позитиви – обвързаността на лева с еврото, това дава стабилност на паричната политика и е силен фактор“, добави Шилевич.
Михайлеску също подчерта добрата парична стабилност на страната като позитив, заедно с ниския държавен дълг и ниските разходи за производство.
Това е първото намаление в последните няколко години на българските компании в класацията. През 2022 г. те достигнаха над 30, след като в предходните години, дори по време на пандемията, този брой бе „заклещен“ в 20-те.
За първи път от три поредни години наблюдаваме намаляване на броя на местните компании, включени в класацията. Това не означава непременно, че има негативна тенденция на местния пазар, но не е и положителна", коментира Пламен Димитров, управител на Coface за България.
„В началото на 2022 г. имаше огромно повишаване на цените на енергията за бизнеса, както и за крайните потребители в България. Това доведе до драстично увеличение на оборотите за публични и частни компании, опериращи на енергийния пазар, което им помогна да попаднат в класацията. През 2023 г. виждаме тези компании да отпадат и да бъдат заменени от други“, добави Димитров.
В първите 50 места в класацията страната ни е представена от две компании – „Български енергиен холдинг“ (БЕХ), който изпада с 9 места надолу, и „Лукойл Нефтохим Бургас“, който дърпа с цели 290 позиции нагоре спрямо 2022 г. По-натам в класацията са още „Аурубис“, „Лукойл България“, „Астро Биоплант“, „Национална електрическа компания“, „Еврохолд България“ и други.
Иначе в 16-тото си подред издание на класацията с 500-те най-големи компании в региона от Coface изтъкват, че 2023 г. е била предизвикателна за икономиките в региона, когато всякаква предишна устойчивост е изчезнала и някои са навлезли в рецесия.
Това беше наистина предизвикателна година за ЦИЕ, с предизвикателна икономическа среда, някои страни – особено Естония, Унгария и Чехия отбелязаха негативен икономически растеж“, коментира Шиелевич.
Резултатите на бизнеса потвърждават наличието на затруднения – общият оборот на всички 500 компании е нараснал с 2.5 на сто до 1.1 трлн. евро, докато печалбите са намалели със 17.4 на сто за година до 44.9 млрд. евро.
Заетостта в тези компании – от които са изключени представителите на осигурителния и банковия сектор – е била 2.4 млн. души, което е с малко повече (1%) спрямо 2022 г.
Иначе в класацията за поредна година Полшa е „дом на най-големите бизнеси в региона със среден оборот от 2.8 млрд. евро“. На втора позиция, въпреки най-големия спад в общия брой компании в класацията, е Чехия, докато трета е Унгария.
Отбелязвайки промяна спрямо предходните години, не всички сектори регистрират увеличение на оборота през 2023 г. Комуналните и обществените услуги, както и енергоемките индустрии като металургия, производство на хартия и дървени материали, са сред секторите, които изпитват затруднения.
Автомобилният и транспортният сектор успяват да достигат първото място с 16.8% увеличение на оборота и 40.8% увеличение на нетните печалби, поддържани от ръста на продажбите. Продажбите на автомобили в ЕС се покачват за първи път от 2019 г. Изправени пред предизвикателства, домакинствата и бизнесът през 2023 г. ограничават разходите си за дълготрайни стоки, но не и за превозни средства.
Традиционно най-големият сектор, този на химическата и фармацевтичната индустрия, падна на второ място тази година. Въпреки огромния ръст на оборота, секторът регистрира 42.8% спад в нетните печалби, пред които са изправени петролните и газовите компании от ЦИЕ. Неспециализираната търговия влиза в челната тройка, подкрепена от възстановяващото се потребителско търсене, водено от ниската безработица и растящите заплати.