Нов сезон, стари проблеми за зимните курорти в България
Административни пречки, редица пропуски в законите и несигурна политическа ситуация – всичко това води до невъзможността България да стане конкурентна зимна дестинация
Зимният туристически сезон е на една крачка разстояние. Ски курортите в България вече са готови да посрещнат първите туристи. Въпреки че на пръв поглед всичко изглежда наред, управителите са затрупани от лавина от проблеми. Те са до болка познати и са свързани най-вече с развитието на ски инфраструктурата, която пречи на България да стане конкурентна дестинация на западните държави в сектора на зимния туризъм.
Това стана ясно по време на обсъждане в парламентарната Комисия по туризъм на тема „Подготовка за зимен туристически сезон 2023 – 2024 г. – перспективи и предизвикателства“. В дискусията участваха представители на законодателната, изпълнителната и местната власти, на бизнеса, браншови организации.
Проблемите
Това са едни и същи проблеми, които ги обсъждаме вече 20 години“, каза Мариян Беляков, изпълнителен директор на „Пампорово“ АД.
Той изтъкна необходимостта от изграждане на нови лифтове и съоръжения и даде пример с възможност, уредена в Закона за енергетиката за линейните съоръжения, които по думите му са сходни на лифтовите стълбове, като изтъкна необходимостта и за тези съоръжения да бъде облекчен режимът за изграждане.
За да бъде построен един нов лифт, се минава през ада“, образно илюстрирана процедурите той.
Други проблеми пред развитието на зимните ни курорти са свързани с темата за промяната на предназначението на горските територии, както и като цяло с дефиницията „национален курорт“, която по думите на Беляков освен да спъва развитието им, не прави нищо друго.
Участие в Комисията не взе ключова фигура при взимането на важните решения в сектора – министърът на туризма Зарица Динкова. Тя беше представена от своя съветник Мариела Модева, която цитира статистика за вече изтеклия летен сезон. За предстоящия зимен не даде конкретни данни за предварителни резервации и полети, но заяви, че „добре вървят резервациите от съседните страни“. Модева отбеляза, че ангажиментите на ведомството са фокусирани върху рекламата на туризма.
Погубеният ски курорт
В дискусията участва и изпълнителният директор на „Витоша ски“ АД Ян Калчев. По думите му положението на Витоша за последните двадесет години е в режим на изчакване.
Витоша вече не е никакъв курорт. Тази зима децата ще ходят на ски училища в к.к. „Боровец“, защото съоръженията на Витоша са опасни за ползване“, каза той.
Съоръжения и проекти са „на трупчета“ заради липса на време. „Краткият живот на парламента не помага за решаването на проблемите. В това време много съоръжения остаряха и поддръжката им вече е невъзможна“, каза Калчев. Той също отбеляза необходимостта от законова промяна във връзка със ски съоръженията.
Областният управител на Област София Юлиян Леков акцентира върху проблема с довеждащия път София – Боровец, който по думите му е в много лошо състояние и изрази надежда следващата година да започне основният му ремонт. Проблеми има и с качеството на питейната вода.
От двадесет години няма построени нови лифтове, това означава, че има нещо кардинално сбъркано“, каза новоизбраният кмет на община Банско Стойчо Баненски. Ние не искаме милиони, а законодателни промени, които би трябвало държавата да ги разреши по най-лесния начин, за да може да се отвори икономическото развитие на общините.“
„Банско посреща зимата с готови за работа съоръжения, които са минали профилактика, в готовност са и оръдията за сняг“, каза Мая Христоскова, изпълнителен директор на „Юлен“ АД. „Очакваме много туристи заради кръговете от световната купа през февруари.“
Христоскова постави въпроса за втори лифт заради огромното струване от чакащи пред сегашния. „Да се чака по три-четири часа, при ниски температури, е неприемливо за туристите“, допълни тя.