Новата европейска агенция, която ще се бори с прането на пари
Домакин ще бъде Франкфурт, а трима висши експерти се борят за председателския пост
Да бъде създадена нова Агенция за борба с прането на пари (AMLA) бе решено в началото на годината. Предложението бе на Европейската комисия, а Европейският парламент и Съветът на Европейския съюз се споразумяха за нея още през януари. Оттогава е в ход процес на учредяване. Избран бе дом на новата агенция – Франкфурт, а за първи неин председател, по информация на Politico, се борят Италия, Германия и Нидерландия.
AMLA ще наблюдава националните органи и международни финансови компании с по-висок риск за пране на пари и финансиране на тероризма. Нейната задача е да предотвратява случаите на измами и опити за пране на пари, като ще има и правомощието да налага глоби.
Италианката Бруна Сего, германецът Маркус Плайер и нидерландецът Ян Рейндер де Карпентие са останалите трима кандидати в надпреварата. Сега на тях им предстоят интервюта при закрити врата, организирани от Европейския парламент, преди последното публично интервю с най-високо класирания кандидат. След това той трябва да бъде одобрен и от Съвета на ЕС.
Сего работи в централната банка на Италия, където ръководи усилията за борба с прането на пари през последните няколко години. Де Карпентие е заместник-председател на органа за преобразуване на банки в ЕС Single Resolution Board, а преди това е ръководил усилията за борба с прането на пари в нидерландската централна банка. Плайър ръководи глобалния орган за борба с изпирането на пари, Специалната група за финансови действия (FATF) от 2020 – 2022 г. и идва от Министерството на финансите на Германия.
Politico очаква, че немската кандидатура ще бъде по-непопулярна, тъй като Германия бе изненадващият победител в надпреварата за домакинство на централата. Сред останалите кандидати за централния офис бяха локации във Франция, Испания и Ирландия. България нямаше как да бъде сред кандидатите заради попадането ѝ в „сивия“ списък на FATF за пране на пари.
Очаква се изслушванията да се проведат едва след като европейските депутати изберат новите еврокомисари, което означава, че изслушванията за AMLA ще започнат най-рано в средата на ноември.
Позицията на председателя е с мандат от 4 години и може да бъде удължавана само веднъж.
Офисът във Франкфурт ще отвори врати през първото тримесечие на 2025 г. и ще бъде напълно функционален до 2028 г.
В момента тече изборът на първите служители на агенцията. Предвижда се до края на 2025 г. те да са 120, а до 2028 г. – 420 души.