Новата такса за руския газ през България – дяволът е в детайлите
Правителството „Денков“ вече облага всеки пренесен мегаватчас с 20 лева и това ядоса Сърбия и Унгария
Извънредна такса за транзита и преноса на руски газ през територията на България е в сила от няколко дни, след приемането на промените в Закона за контрол по прилагане на ограничителните мерки с оглед на действията на Русия, дестабилизиращи положението в Украйна, в края на миналия месец.
Таксата е в размер на 20 лв./MWh, като акцизните декларации ще се подават от операторите на газопреносната и газоразпределителните мрежи и ще се проследяват от Агенция „Митници“.
Факторите, които определят решението за приемането ѝ, са два – опит да се допълни държавния бюджет и добър геополитически сигнал, обясни енергийният експерт Костанца Рангелова за Econcomic.bg.
Дяволът е в детайлите
Каква е молекулата на внасяния газ обаче може да се декларира само със сертификат за произход, за който не е записан в закона как ще се съставя и гарантира.
Рангелова обяснява, че проблемът при търговията на газ и електроенергията е, че молекулите нямат етикет и така или иначе сертификатът за произход много лесно може да каже „тук няма руски газ“, но реално няма как да знаем молекулите откъде са дошли и тук е въпросът: По какъв начин ще бъдат нагласяни нещата от счетоводна гледна точка?
Основната препъни камък позиция ще е точно тези сертификати за произход как ще бъдат издавани, от кого, кой ще ги следи и проверява – дяволът ще е в детайлите“, допълва тя.
Костанца Рангелова дава пример с петрола, при който търговецът обещава да не купува руски нефт, например, но след това няма реална проверка.
В България руският газ, който се внася, е през трети лица и реално до нас биха могли да достигнат молекули руски газ, но с етикет „турски“ или „гръцки“.
И все, пак новата енергийна такса се определя от експерта като позитивно развитие, най-вече защото имаме допълнителна мярка срещу внасянето на руски газ, който така или иначе има опити да бъде „измит“, като минава през трети лица.
Остра реакция
През територията на България минава продължението на руския газопровод „Турски поток“, наричан за благозвучност от бившия премиер Бойко Борисов „Балкански поток“, по който тече горивото за Унгария и Сърбия. Той е и един от малкото останали маршрути за доставка на газ от Русия за Европа. Действията на българските власти бяха остро разкритикувани от унгарския външен министър Петер Сиярто, тъй като Унгария все още получава по-голямата част от транзитния си газ от Русия.
Според сръбски медии президентът Александър Вучич дори е заявил, че ще разговаря с българския си колега Румен Радев по повод увеличението на таксите.
Те по-скоро го виждат като политическа фигура, която би мога по някакъв начин да застане на тяхна среда, но от гледна точка на това какво може да направи, възможностите са ограничени“, коментира Рангелова.
По думите ѝ тръбата, която минава от тук, ще оскъпи транспорта, но не се очакват кой знае какви промени с потоците от търговска гледна точка, а двете държави нямат алтернативни маршрути за внос на руски газ.
Това, което Унгария би могла да направи, е да заплаши някои решения на европейско ниво, да каже например, че ще наложи вето или ще ги блокира, за да влезе в преговори. Но не виждам как таксите биха могли да бъдат премахнати“, допълва тя.