Новини от седмицата: ГЕРБ печели, но кой ще управлява; Гръцката връзка стартира
Категорична победа на ГЕРБ-СДС над „Промяната“
ГЕРБ-СДС взе категорична победа над доскорошните управляващи от „Продължаваме промяната“. А в 48-ото Народно събрание влизат седем партии. Това показва екзитополът в края на изборния ден. След устойчива ерозия в доверието за партията на Кирил Петков и Асен Василев през последните месеци, формацията, водена от Бойко Борисов, събра 25.5% от вота на избирателите, според „Алфа Рисърч“. За ПП са гласували 19.9%, поставяйки я много по-близо до третия в класирането – ДПС, за който гласуваха 14.4% от хората.
7 партии в НС: Кой колко мандата взима и ще има ли правителство?
Очаквано, победата на днешните парламентарни избори отиде за ГЕРБ-СДС, която печели с над с 6-7 процентни пункта пред подгласника в класирането – „Продължаваме промяната“. Резултатите логично поставят въпроса ще успее ли 48-ият парламент да излъчи правителство.
„Нова ера за България“: Фон дер Лайен откри газовата връзка с Гърция
„Започва нова ера за България и Югоизточна Европа“. Така председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен описа пускането в експлоатация на интерконектора за пренос на газ между България и Гърция IGB на специална церемония в София. На събитието присъстваха още президентите на Азербайджан, Сърбия и Северна Македония и премиерите на Гърция и Румъния.
КЕВР одобри над 30-процентно поевтиняване на газа
Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) утвърди цена на природния газ за м. октомври в размер на 233.36 лв./MWh, без цени за достъп, пренос, акциз и ДДС, което е поевтиняване с близо 34% спрямо предходния месец. На тази цена общественият доставчик „Булгаргаз“ ще продава природен газ на крайните снабдители на синьо гориво и на лица, на които е издадена лицензия за производство и пренос на топлинна енергия.
Крачка напред или назад: Ще дадат ли ефект стартираните реформи в БДЖ
В бъдеще, ориентирано към все по-зелени политики, които неименуемо ще засегнат всички сфери на икономиката, придвижването на хора и товари ще трябва да става все по-щадящо към природата. Европейският съюз залага най-големи надежди в железопътния транспорт за тази трансформация. В България през последните 6-7 месеца бяхме свидетели на стартирането на реформа, която именно трябваше да подобри състоянието на железниците и отново да ги направи предпочитани сред пътниците. Бившите управляващи дори се похвалиха, че „Холдингът“ за първи път от 10 години е на печалба. Заговори се за пълен ренесанс – за чисти вагони, за закупуването на нов подвижен състав за милиарди левове, вагон-ресторанти и увеличение на скоростите на придвижване.
„Магистрали без ясна стратегия“: Участък от „Хемус“ ще бъде пуснат след седмица
Участъкът между Буховци и Белокопитово, който се явява последен лот от автомагистрала „Хемус“, ще бъде пуснат в експлоатация следващата седмица. Това съобщи служебният регионален министър Иван Шишков по време на пресконференция, свързана със състоянието на аутобановете в страната.
КЗК обвини „Лукойл“ в злоупотреба с господство и „ценова преса“
„Лукойл – България“ злоупотребява с господстващото си положение на пазара на горива в България. Дружеството е прилагало „ценова преса“ спрямо конкурентите си и така е ограничило търговията на едро. Това установи Комисията за защита на конкуренцията (КЗК). Проверката е предприета по искане на „ОМВ България“ и „Инса Ойл“, а целта е била да установи дали „Лукойл – България“ е извършила нарушения при прилагането на ценовата политика на дружеството.
Осем американски щата повдигнаха обвинения срещу българската Nexo
Осем американски щатски регулаторни органа повдигнаха обвинения на основания от българи криптокредитор Nexo Group за предполагаеми нарушения. Причината за действията им e продукт, за който се оказва, че носи лихви на клиентите и на практика изпълнява ролята на ценни книжа, но въпреки това не е бил регистриран като такъв.
Държавна чартърна компания: Решение или „поредната печалба за някого“
Да се създаде държавна чартърна компания, която да наеме или закупи на лизинг самолети. Това предлагат от Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация (БХРА) с цел стимулиране на резервациите за „крилата“ на сезона (б.р. – става дума за месеците април, май, октомври и ноември), „а не както е в момента да се говори за подпомагане на една или друга фирма“.
Бюджетният излишък се сви с над 600 млн. лв.
Бюджетният излишък към края на деветмесечието е 1.05 млрд. лв., показват предварителните данни на Министерството на финансите. За един месец положителното салдо се е свило с 646 млн. лв., което се дължи на разходите през месеца, които изпреварват постъпленията. Информацията от ведомството на служебния министър Росица Велкова показва, че през изминалия месец приходите са нараснали с около 5.7 млрд. лв. за сметка на направени разходи за малко над 6.3 млрд. лв.
Цикълът се обърна: БНБ повиши основния лихвен процент
Българската народна банка повиши основния лихвен процент (ОЛП) и от 1 октомври той става 0.49%. Това е най-високото му ниво от месеците около финансовата криза – през декември 2009 г. той бе 0.55%. Ходът на централната банка идва след шест години, в които размерът на основната лихва бе непроменен на ниво от 0.00%. Цикълът на намаляването му започна още от януари 2009 г. От ноември същата година той е твърдо под 1%.
Лихвите по жилищните кредити в България леко се повишиха
Средните лихвени проценти по жилищните и потребителските кредити, отпускани от българските банки, леко се повишиха през август. Данните на Българската народна банка показват, че цената на ипотечните заеми расте минимално спрямо месец по-рано, но остава близо до рекордно ниските нива за стопанската история на страната.
Всеки трети пенсионер получава увеличение на пенсията
От 1 октомври влиза в сила поредната за последната година актуализация на пенсиите. Този път тя има за цел да компенсира „изоставането“ на отпуснатите най-отдавна пенсии. На практика преизчисление ще има при всички трудови пенсии, отпуснати до края на миналата година, но реално увеличение в размера им няма да има за всеки.
Скъпо и при слаб интерес България взе едва 150 млн. лв. вътрешен заем
При слаб интерес финансовото министерство взе вътрешен заем от едва 150 млн. лв. при искани 200 млн. лв. от българските банки и други финансови дружества. Това става ясно от резултатите от проведения в понеделник аукцион, организиран от Българската народна банка.
Служебният кабинет разреши на АЕЦ „Козлодуй“ и НЕК да работят с Русия
Служебният кабинет разреши на единствената държавна ядрена централа в страната „АЕЦ Козлодуй“ да продължи да сключва и да работи по настоящи рамкови споразумения, както и да изпълнява настоящите си договори по обществени поръчки с руски компании. Правителството на Гълъб Донев даде зелена светлина за същото и на държавната „Национална електрическа компания“. Решението е от края на миналата седмица и е видимо през информационната система на Министерския съвет.
Държавите от ЕС ще облагат извънредно свръхпечалбите на енергийните компании
Министрите на енергетиката на ЕС одобриха в петък първия пакет от спешни мерки в отговор на растящите сметки за електроенергия. Той включва данък върху свръхпечалбите на компаниите произвеждащи и работещи с изкопаеми горива, реализирани през тази или следващата година, данък върху свръхприходите, които производителите на електроенергия получават от растящите разходи за електроенергия, и задължително свиване на потреблението на електричество по време на периоди на пикови цени.
ЕК предложи черни списъци и забрана за руски внос за €7 млрд.
Европейската комисия предложи в сряда осми кръг от санкции срещу Русия заради нахлуването й в Украйна. Сред тях са по-строги търговски ограничения за вноса, повече отделни черни списъци и таван на цените на петрола за трети страни. Предложението ще бъде изпратено до 27-те страни членки на блока. Пред тях е предизвикателството да преодолеят различията си, за да приложат новите санкции в допълнение към седемте набора от наказателни мерки, наложени на Русия досега.
Радев не подписа президентска декларация за Украйна и членството ѝ в НАТО
Българският държавен глава Румен Радев не се включи в инициативата на деветимата си колеги президенти на страни от Централна и Източна Европа, които застанаха в обща декларация в подкрепа на Украйна и членството ѝ в НАТО.
Путин анексира части от Украйна и ги обяви за „четири нови региона на Русия“
Руският президент Владимир Путин в петък обяви присъединяването на четири нови региона към страната малко след като подписа указ, с който анексира части от окупирана Украйна. Последният ход на Москва вероятно ще ескалира и ще удължи още повече войната, което ще направи по-сложно постигането на мирно решение.
Киев отговори на Москва с молба за ускорено членство в НАТО
Украйна официално кандидатства по ускорена процедура за членство в отбранителния съюз НАТО, обяви президентът Володимир Зеленски. Той каза още, че Киев е готов за преговори с Москва, но не и с Владимир Путин като президент. Украинският лидер направи видео изявление в отговор на днешните действия на Москва, която обяви четирите частично окупирани украински региона Донецк, Луганск, Запорожие и Херсон за анексирана руска територия.
Доставките на газ по „Турски поток“ през България може да спрат
Доставките на природен газ по тръбопровода „Турски поток“, който минава през България и снабдява с руски газ Турция, Сърбия и Унгария, може да последват съдбата на тези по основната тръба за Европа – „Северен поток 1“. Нидерландия е отнела лиценза на оператора South Stream Transport B.V., от което по закон следва спиране. От руска страна пък сигнализираха за прекратяване на дейности по поддръжката и ремонта, отново намесвайки като причина за това санкциите на Европейския съюз. Ходът заплашва да задълбочи енергийната криза в Европа.
Путин забрани транзита на български камиони през Русия
Президентът Владимир Путин подписа в четвъртък указ, с който разрешава на руското правителство да забрани на някои западни камиони да преминават транзитно през руска територия, предава Reuters. Ограничението ще засегне и българските превозвачи. Москва се оплака през април, че Европейският съюз е затворил границите си за някои товарни превозни средства, регистрирани в Русия и Беларус на база наложените санкции поради нахлуването на руските войски в Украйна.
Ще замлъкнат ли телефоните? Европа се готви за спиране на мобилни мрежи
Немислимото може би се задава на хоризонта – тази зима мобилните телефони в Европа може да замлъкнат, ако прекъсванията на електрозахранването, налагането на лимити на потреблението или режим на тока извадят от строя части от телеком мрежите в региона, пише Reuters. Решението на Русия да спре доставките на газ през ключовия за Стария континент тръбопровод след конфликта в Украйна увеличи шансовете за недостиг на електроенергия. Във Франция ситуацията се влошава още повече заради няколко атомни електроцентрали, затворени за ремонт.
Завръщането на ядрената заплаха: Кой с какво разполага и как ще се защити Европа?
Ядрените оръжия бяха символ на Студената война от миналия век. Неотдавнашните руски заплахи във войната с Украйна обаче ги поставиха отново на дневен ред. Как работи възпирането и с каква защита разполага Европа – отговор на тези въпроси прочетете в линка.
Може ли Третата световна война да бъде кибервойна?
Третата световна война ще бъде кибервойна. Това прогнозират мнозина експерти в сферата на сигурността и поставят въпроса дали държавите са готови за нея. Докато отговорът клони към „не“, човечеството може би е по-близо от всякога до разгръщането на злокобния сценарий. А войната в Украйна приближава ли ни до разгръщането на Трета световна кибервойна? Този и още много други актуални въпроси ще бъдат обсъдени в първия дискусионен панел на конференцията AI N’ CYBER, на която Economic.bg е съорганизатор заедно с Дигитална Национална Коалиция, в партньорство с НАТО и с подкрепата на Европейската инвестиционна банка и Фондация Конрад Аденауер.
Google следва Microsoft в Гърция със свой център за данни
Гърция крачи уверено към амбициозната цел да се утвърди като регионален център за пренос на данни, а правителството на Кириакос Мицотакис не спира да работи проактивно по привличането на големи инвеститори. След като преди две години американският гигант Microsoft обяви, че ще вложи голяма сума в изграждането на няколко дейта центъра, сега това се очаква да направи и конкурентът му Google.
България ухажва Adidas да изгради тук свой IT център
Българската държава ухажва германския спортен гигант Adidas да изгради свой IT център у нас. Служебният министър на икономиката и индустрията Никола Стоянов е бил на посещение в централата на компанията, където в разговор с изпълнителния директор Каспър Рорщед му е представил повече подробности за бизнес климата в страната ни.
Насочваме се към образованието и започваме сами да подготвяме кадри
Най-големият офис и R&D център в света на глобалната технологична компания за киберсигурност Acronis е не другаде, а в София. Как се развива местното звено, какви са предизвикателствата пред растежа му и решенията с липсата на кадри? Какво се случва на киберсцената, как еволюираха атаките и накъде ще се развиват в бъдеще? Тези и други въпроси обсъдихме с Иван Дудин, регионален директор „Продажби“. Acronis организира специален уъркшоп в рамките на предстоящата конференция AI N' CYBER 2022, която ще се проведе на 5-6 октомври в „София тех парк“.
Киберномадите са наемниците (без морал) на новото време
Киберномадите работят за онези, които имат нужда от тях. Това са хора, които не са обвързани с идеологии освен своята и са готови да изпълнят задача на всеки, който може да им плати. Това са стотици хиляди експерти с разнообразен опит и различно ниво на експертиза. Те са свободни източници на IT ресурс. Те са наемниците на новото време. Това каза експертът по киберсигурност Ясен Танев, директор на Zucchetti Bulgaria и част от екипа на Дигитална национална коалиция. Разговорът ни с него само открехва завесата към голямата тема за пазара на труда в сектор киберсигурност. Пазар, който има своята светла, но и доста опасна сенчеста страна.
Журналистката, осъдила тролове на Путин
Тя разобличава методите им за водене на информационна война и разпространение на руска пропаганда в чужбина. А те – стоварвайки цялата жестокост, на която са способни – я вземат под прицел и (почти) съсипват живота и кариерата ѝ. Името ѝ е Йесика Аро, журналист от Финландия, придобила световна известност със задълбоченото си разследване за руските пропагандни тролове. Те са анонимни…