Няколкодневната „инквизиция“ на Зукърбърг в Конгреса вече е в ход
Той се явява във връзка с изтичането на данни, неправомерно използвани от Cambridge Analytica
~ 2 мин.
Разкритието за злоупотреба с данните на десетки милиони потребители във Facebook постави компанията и особено нейния лидер Марк Зукърбърг на пангара на общественото мнение, но и под прицела на политическите сили по света. Най-остри вероятно ще са последиците в САЩ, където броят на засегнатите от злоупотребата на Cambridge Analytica е най-голям – близо 90%.
В понеделник съоснователят и главен изпълнителен директор на Facebook Марк Зукърбърг се срещна с американски сенатори на заседание при затворени врати. След като по-рано призна, че компанията му не е направила достатъчно, за да предотврати злоупотреби с лични данни, сега той пое ангажимент в бъдеще да поправи това.
Във вторник и сряда Зукърбърг по план трябва да бъде изслушан пред Конгреса, като той ще говори пред смесена група от Съдебната и Търговската комисия.
Целта на шефа на Facebook е по време на изслушванията да се опита да възстанови общественото доверие в своята компания, но също така да предотврати налагането на федерални регулации, за които лобират някои от законодателите.
Освен заради разкритието, че са използвани данните на десетки милиони американски гласоподаватели по време на предизборната президентска кампания през 2016 г., Зукърбърг ще говори и за разпространяването на фалшиви новини в социалната мрежа по същото време.
„Не направихме достатъчно, за да предотвратим тези инструменти да бъдат използвани за причиняване на вреди“, посочва Зукърбърг в предварителното си изявление до Комисията по енергетика и търговия на Камарата на представителите.
Той отчете това като своя грешка и призна, че съжалява. „Аз създадох Facebook, аз го управлявах и аз съм отговорен за това, което се случва“, коментира още съоснователят на най-голямата социална мрежа.
След редица откази да даде свидетелски показания Зукърбърг най-сетне се съгласи да се яви в Капитолия сега, когато наяве излезе скандалното разкритие, че анализаторската компания Cambridge Analytica е събрала и използвала неправомерно данните на близо 90 млн. души, за да таргетира политически послания в полза на Доналд Тръмп.
Фирмата е изиграла роля и при референдума за Brexit, като според някои без нейната намеса може би е нямало да се стигне до решението Великобритания да напусне Европейския съюз – решение, взето с пренебрежима преднина от под 2 пр. пункта. По-късно рекорден брой британци заявиха, че съжаляват за негативния си вот.