Приложението „Пищовъ“, което подготвя зрелостниците за матурите
Създателят му Валентин Андреев вкара изкуствен интелект в него и го популяризира в Instagram и Tik Tok
Идеята за образователното приложение „Пищовъ“ се заражда преди 7 години, когато Валентин Андреев е в 12. клас в Математическа гимназия „Д-р Петър Берон“, гр. Варна. Тогава той кара курсове за шофьорска книжка и за да се подготви за листовките използва сайт, чийто алгоритъм непрекъснато върти въпросите в различни тестове, така че да може да се упражнява. Андреев решава, че наред с шофьорските изпити, може да се подготви и за матурата по български език и литература чрез подобен тип тестова система, в която учениците да влизат и да решават въпроси многократно.
Впоследствие той е приет във ФМИ на СУ „Св. Климент Охридски“, където започва да се учи как се пише код и разработва безплатната тестова версия на приложението „Пищовъ“ за Google Play Store, която първоначално включва въпроси само по български език и литература, но въпреки това проектът се радва на огромен интерес.
От учителката си по български език и литература бях успял да събера доста голям набор от материали, необходими за подготовката за ДЗИ – анализи на литературни произведения, таблици с тропи и фигури на езика, примерни есета и интерпретативни съчинения, книжовни правила, които впоследствие използвах за приложението”, заяви пред Economic.bg Валентин Андреев, създател на „Пищовъ“.
Така в рамките на първата година приложението има над 50 хил. тегления, а през 2021 г. Валентин Андреев разработва версия и за iOS, като решава да направи приложението платено – първоначално 2 лв., после 4 лв. и накрая 6 лв.
„App Store обаче удържа около 45% от приходите, т.е. почти не съм бил на печалба - около 1000 лв. Тези средства бяха важни за мен, защото успях да кандидатствам в акселераторската програма на Innovation Capital, с идеята да получа финансиране за проекта си - около 50 хил. евро”, обясни Андреев.
Оттам обаче му поставят условие, че за да получи средствата, трябва да не се занимава с нищо друго, но към онзи момент от време той развива своя маркетингова агенция и затова не успява да получи финансирането от инвестиционния фонд. Затова в следващите години Валентин Андреев се свързва с различни програмисти и продължава да самофинансира проекта си, помага му и приятел на неговия брат, който се превръща в имиджовия му партньор.
В годините продължавах да усъвършенствам проекта си, но сумите, които трябваше да плащам на програмистите бяха немалки. Освен това смениха учебния конспект и голяма част от задачите за матурата по български език и литература вече не бяха релевантни, и трябваше да променим съдържанието. Тогава се свързах с учители от София, Пловдив и Варна, които започнаха да създават задачи за матури по български език и литература, английски език, биология и география”, каза Валентин Андреев.
През 2023 г. агенцията му започва да се развива добре и така Андреев успява да инвестира по-голям финансов ресурс в учители, маркетинг и цялостната разработка на „Пищовъ“. И въпреки че екипът планира обновеното приложение да излезе още в края на миналата година, то стартира в средата на април – месец преди матурите. Екипът на „Пищовъ“ започва да разпространява проекта си чрез забавни видеа в Instagram Reels и Tik Tok, които стават изключително актуални и в рамките на един месец успяват да натрупат милиони гледания.
@pishtovyapp Остават ни броени дни!! #пищовъ #pishtovy #дзи #матура #12клас ♬ original sound - pishtovyapp
„На сайта сложихме т.нар. “списък на чакащите”, в който зрелостниците да се записват за приложението, като за една седмица събрахме около 3500 човека, които заявяват желание да купят абонамент за приложението. Още в първия ден от пускането си то направи 1000 регистрации”, допълни той.
В момента освен само тестови въпроси върху книжовни норми и такива по литература, зрелостниците могат да решават и цели матури, които по български език включват и създаване на есе, или интерпретативно съчинение. В приложението има налични авторски анализи на всички литературни произведения, които са подредени в папки по тематични раздели.
Въведохме и т.нар „БAI Ганьо“ - изкуствен интелект, обучен в съдържанието от приложението. Той все още не се справя толкова добре, защото съдържанието е огромно като текст и все още трудно достъпва правилната информация. Но работим върху това AI да помни повече и по-конкретна информация”, допълни Валентин Андреев.
Така зрелостниците могат да се допитват до индивидуалния помощник „БAI Ганьо“, когато търсят отговори на конкретни въпроси – автори, жанрове, писане на есета на различни теми, исторически и географски факти и т.н. Екипът на „Пищовъ“ работи и върху това да обучи изкуствения интелект в проверка на написаните от учениците текстове.
„Учителите ни казват, че учениците използват AI за създаване на текстове за домашни, например, но изкуственият интелект се справял като за четворка. Анализите на произведения, които използваме в нашето приложение обаче, са изцяло авторски“, каза Андреев.
В приложението учениците получават бонус точки и значки с ликовете на видни български будители и революционери - Паисий Хилендарски, Христо Ботев, Васил Левски и др. - спрямо представянето си, като идеята е те да имат мотивация да се подготвят добре за изпитите. Неслучайно тематиката на приложението е революционна - слоганът му е „Гръмни матурите с „Пищовъ“, а най-активните „революционери“ (зрелостници) ще се къпят в слава и блага.
„Пищовъ“ предлага една седмица безплатно ползване, а след това абонаментната такса за него е 7 лв. на месец. С приходите от приложението Валентин Андреев успява да плаща на още учители да създават релевантно съдържание, като занапред екипът смята да създаде въпросници, които са подходящи и за по-малките ученици.
За да просъществува проектът ще ни е нужно финансиране, затова за нас ще е добре да установим партньорство с някоя издателска къща за учебна литература. Приложението е вече изградено и ако имаме още повече съдържание по предметите за различните класове, продуктът ни ще е много по-полезен за учениците”, заключи Андреев.